Гран при на Португалия чука на вратата, като керванът на Moto GP се завръща в Европа за петия старт от сезона.

Разбира се, след двуседмична пауза, екшънът в кралския клас, а и останалите две надпревари на мотоциклетните асове, отново ще е в каналите на MAX Sport.

Какво се случи дотук през сезона? Много драма, проблеми, катастрофи... Две победи на Енеа Бастианини от Gresini Racing MotoGP (Катар и САЩ), по една на Мигел Оливейра (Red Bull KTM Factory Racing, в Индонезия), и Алеш Еспаргаро (Aprilia Racing, в Аржентина).

Легендата Марк Маркес (Repsol Honda Team) успя да се удари зловещо в Индонезия, пропусна старта в Южна Америка, но се завърна на любимата си писта в Остин. И отново ще е на линия за Португалия.

На трасето в Портимао, недалеч от брега на Атлантическия океан, през уикенда ни чака Grande Prémio do Algarve MotoGP. Преди месеци, в 17-ия кръг на миналия шампионат, на "Autódromo Internacional" спечели Франческо Баная, но това не спря Фабио Куартараро да вземе титлата в края на сезона.

Сега се очаква нов екшън с напълно непредвидим край.

Ето и малко статистика за трасето:

- Пистата е дълга 4.592 км

- На нея има 9 десни и 6 леви завоя, като е разделена на 4 сектора

- Максимална развита скорост - 351.7 км/ч

- Рекордна обиколка - 1:38.862 мин, направена от Фабио Куартараро през април 2021 г. в квалификациите за Гран при на Португалия

- Най-добра обиколка по време на състезание - 1:39.450 мин от Алекс Ринс, Гран при на Португалия, април 2021 г.

- Най-много титли - Валентино Роси, петкратен шампион на Гран при на Португалия, но не на тази писта, а в Ещорил. Състезанието в Портимао край Алгарве е наследник на онова Гран при.