Франческо Баная с "Дукати" спечели състезанието в MotoGP за Голямата награда на Алгарве в Португалия, която бе 17-и кръг от световния шампионат.

24-годишният италианец стартира от първата позиция в пето поредно състезание и финишира и записа трета победа за сезона в Кралския клас.

Световният шампион от 2020-а Жоан Мир със "Сузуки" остана втори на 2.478 секунди, а трети се нареди Джак Милър с "Дукати" на шест секунди и половина от лидера.

Французинът Фабио Куартараро с "Ямаха", който спечели предсрочно световната титлата , отпадна пет обиколки преди края, след като излетя от пистата. Той не успява да завърши състезание за първи път през сезона.

В генералното класиране кръг преди края на сезона води Фабио Куартараро с 267 точки, пред Франческо Баная с 227 и Жоан Мир със 195 точки.

Австралиецът Реми Гарднър с КТМ се доближи на 3 точки до титлата в клас Мото 2. Съотборникът му Раул Фернандес остана втори в днешното състезание на 3.014 секунди, а трети финишира Сам Лоус (Великобритания) с "Калекс" на 3.899 секунди след победителя.

В клас Мото 3 17-годишният испанец Педро Акоста стана вторият най-млад световен шампион в историята на надпреварата. Акоста спечели предпоследния старт за сезона в Портимао, Португалия и е недостижим на върха в генералното класиране. Втори в Португалия остана Андреа Миньо от Италия с Хонда, а трети е Николо Антонели (Италия, КТМ).