България тръгна силно със спечелен първи гейм, но загуби мача си срещу Сърбия в откриващата вечер на волейболната Лига на нациите при мъжете.

Гледахте по MAX Sport 3 HD как западните съседи ни обърнаха - 25:19, 19:25, 22:25, 20:25, в Отава (Канада). Там е първата част от надпреварата, като всички мачове ще видите в каналите на MAX Sport.

И двата състава бяха в значително подмладен и обновен вид, като от българския отбор отсъстваха куп водещи играчи, начело с Цветан Соколов и Тодор Скримов. Ясно беше, че дебютиращият в официална среща нов селекционер Николай Желязков иска да види новите лица, различен облик и да надникне в бъдещето - а то на моменти изглеждаше доста обещаващо въпреки поражението.

В първия гейм надиграхме убедително сърбите, които също бяха без куп от лидерите си като Александър Атанасийевич, Неманя Петрич, Марко Подрашчанин и Сречко Лисинац. Особено силно работеше блокът на българите в тази откриваща част, а и лявата ръка на Радослав Парапунов не прощаваше. В течение на мача неговата ефективност намаля, но все пак завърши като водещ реализатор на нашите (14 точки).

Нататък сърбите наложиха воля, върнаха гейм под индиго с този, спечелен от България, а в третия показаха хитрост и здрави нерви в решаващите моменти, когато резултатът вървеше точка за точка. Взеха преднина при 20:18 и не погледнаха назад. Довършиха ни с рутинен четвърти гейм, в който имаха инициативата и водеха с 3-4 точки в цялата му втора половина.

За нашите отлично се включи Алекс Николов с 13 точки, Светослав Гоцев записа 12, а Алекс Грозданов завърши с 10. Особено важно оръжие на нашите бе блокадата, като записахме впечатляващите 15 точки от този елемент.

След срещата с четвъртите в Европа и света сърби, нещата няма да стават по-лесни. Идват мачове с Германия, Полша и Канада до края на седмицата. А и западните съседи винаги са били неудобен противник. Имаме една победа срещу тях от 8 години, в цели 12 срещи. Бихме ги с 3:2 през 2017-а в Световната лига, превърнала се по-късно именно в Лига на нациите.