България постигна може би решителната си победа в битката за оставане във волейболната Лигата на нациите.

В мач, който проследихте по MAX Sport 2 HD, родният тим победи Иран с 3:2 (21:25, 25:21, 22:25, 25:22, 15:11).

България влезе в този мач от последната 16-а позиция в класирането и с неясно бъдеще в турнира, но с днешния изключително важен успех, отборът ни успя да се изкачи с четири места напред.

Волейболистите вече са 12-и, като събраха актив от 2 победи и 8 поражения, но имат повече точки от тимовете на Германия, Канада, Куба и Китай, които също имат актив от две победи и осем поражения.

От въпросните отбори Канада, Куба и Китай са директните ни конкуренти за оставане в Лигата на нациите, а с оставащи два мача до края, България или трябва да търси решителна трета победа, или да се надява такава да не постига поне един от конкурентите ни. А това е твърде възможно при положение, че Китай и Канада излизат в пряк дуел в последния ден от турнира, а преди това азиатците се изправят Бразилия, докато северноамериканците са срещу друг от топ отборите в света - Полша.

Днес нашите започнаха колебливо, а Иран се възползва и спечели частта с 25:21, въпреки че в средата на гейма изоставаше с четири точки.

Във втория гейм нещата се обърнаха, защото България рано натрупа аванс. Разликата от 3-4 точки в наша полза се поддържаше до края на частта, която в крайна сметка завърши при 25:21.

Третият гейм бе най-равностойният от началото на мача, като двата тима бяха наравно в края му при 21:21, но тогава Иран съумя да реализира две поредни точки, а след това при 24:22 за персите, Валентин Братоев изстреля сервис в мрежата и им подари гейма.

За родния тим положението стана всичко или нищо, обратът от този момент бе задължителен, като младият състав на Пламен Константинов показа страхотен характер и го стори.

Най-силният ни гейм в мача бе четвъртият, в който поведохме с 23:17, а въпреки малкото колебание, все пак успяхме да го затворим с 25:22.

В тайбрека България поведе с 12:11, а след това блокадата ни бе безпощадна. Три поредни блокади и може би спасителната победа.