Европейският волейболен шампион Сърбия даде гейм, но тръгна с победа в тазгодишния шампионат на Стария континент.

В Група "А", която се провежда в Полша, западните ни съседи стигнаха до успех над Белгия с 3:1 (25:13, 25:18, 21:25, 25:20).

Белгийците изненадващо показаха много добра игра в третия гейм и си го заслужиха, но за тяхно съжаление не взеха точки от този мач.

Урош Ковачевич се отчете с най-много точки за сърбите - 27, а Марко Ивович добави 13. За белгийците Сам Деру реализира 15 точки.

Домакинът Полша очаквано победи аутсайдера Португалия в същата група, въпреки че изненадващо даде гейм - 3:1 (25:16, 22:25, 25:16, 25:19.

Най-резултатен за поляците, които на миналото издание спечелиха бронза, бе звездата на отбора Бартош Курек с 18 точки. За португалците Александре Ферейра завърши с 15.

В третия мач от групата Украйна очаквано победи аутсайдера Гърция, но трудно с 3:2 гейма (22:25, 26:24, 22:25, 25:19, 15:6).

Олег Плотницки наниза 18 точки за украинците, а за южните ни съседи най-резултатен бе Атанасиос Протопсалтис с 21.

Голямата сензация дойде в Група "C", където в Тампере фаворитът Русия шокиращо загуби от Турция с 1:3 гейма - 27:29, 25:16, 21:25, 19:25.

Представянето на руснаците бе много слабо и 20 точки на Игор Клюка не стигнаха. За победителите играчът на Пиаченца Адис Лагумджиа завърши с 19 точки.

В другия мач от тази група днес изненада нямаше. Нидерландия се справи лесно с Испания след 3:0 гейма (25:23, 26:24, 25:19).

Испанците бяха учудващо конкурентни и в трите части, но голямата звезда на "лалетата" Нимир Абдел-Азиз вкара 19 точки. Андрес Вийена бе най-резултатен за съперника с 16 точки.

Програмата за петък (3 септември):

15:15 ч. Италия - Беларус

17 ч. Хърватия - Германия

17 ч. Турция - Испания

18:15 ч. Черна гора - БЪЛГАРИЯ (пряко по Max Sport 1)

18:30 ч. Белгия - Португалия

20 ч. Нидерландия - Северна Македония

21:15 ч. Чехия - Словения

21:30 ч. Украйна - Сърбия (пряко по MAX Sport 1)

Гледайте мачовете от Европейското първенство по волейбол в каналите на Max Sport.