Мъжкият национален отбор на България постигна първата си победа на европейското първенство по волейбол, на което сме и съдомакини. Съставът на Пламен Константинов измъкна над двучасова тежка битка в препълнената зала "Конгресна" във Варна срещу Финландия с 3:1 (28:26, 27:25, 15:25, 25:16), а вие видяхте всичко на живо по MAX Sport 1 HD.

Ключови се оказаха първите два гейма, които изкопчихме след 25-та точка. Успехът беше абсолютно задължителен след шокиращата загуба от Испания с 1:3.

Както и в първия мач срещу Испания, Александър Николов остана сред резервите, тъй като все още не е напълно възстановен след стомашен вирус. Николай Колев пък замени Светослав Гоцев като централен блокировач.

В по-голямата част от откриващия гейм бяхме в ролята на догонващи в резултата, но това се промени след 20-та точка. Стигнахме до геймбол при 24:23, но Цветан Соколов бе спрян на блокада. Все пак спечелихме частта след две успешни атаки на Денис Карягин.

Още в края на първия гейм на полето се появи Александър Николов, заменил Цветан Соколов. Именно Алекс беше с основен принос за това да поведем с 2:0. Имаше момент, в който изоставахме с три точки, но изравнихме до 20:20 след ас на Карягин. Блокада на Николов ни изведе до 2:0 след 27:25.

Вместо трудно спечелните първи две части да вдъхновят допълнително нашия отбор, в третия гейм се получи обратен ефект - и финалндците с лекота стигнаха до 25:15.

В края на третата част на корта се завърна капитанът Цветан Соколов, а той остана в игра и за началото на четвъртата за сметка на Николов. С отлично представяне дръпнахме със 7:2, а два поредни аса на Соколов ни изведоха до 11:5. Успокоени от аванса, "лъвовете" увеличиха силата на началния удар и ефективността на блокада, като до края не позволиха на финландците да наваксат изоставането си и двубоят приключи след 25:16 и 3:1 след блокаут на Мартин Атанасов.

Цветан Соколов завърши като най-резултатен за България с 16 точки, 4 от които от блокада.

Само след два дни ще търсим и втората си победа в групата, когато излизаме срещу Украйна. Началният час е непроменен - 20:30, а телевизионното излъчване пак ще е по MAX Sport 1 HD.