Ян-Ленард Щруф спечели първата си ATP титла при общо четвъртия си финал.

Световният №28 влезе в ролята на аутсайдер на финала в Мюнхен от категория ATP 250, но победи американеца Тейлър Фриц със 7:5, 6:3 за 80 минути игра. Двубоят гледахте пряко по MAX Sport 3 HD.

Любопитно е, че времето в германския град беше много студено, като двамата финалисти бяха принудени да играят облечени с дълги ръкави, а хората по трибуните също се бяха екипирали сериозно.

Щруф заслужи дебютната си титла, след като в първия сет спаси три сетбола пред Фриц при 4:5. Още в следващия гейм на свой ред проби и затвори сета със 7:5 с гейм на нула.

Във втората част германецът постигна пробив още в първия гейм, а след това още един за 5:2. Допусна рибрейк за 3:5, но след това отново с пробив затвори мача и зарадва домакинските фенове.

Досега 33-годишният германец имаше три загубени финала - в Мюнхен през 2021-а, в Мадрид през 2023-а и в Щутгарт отново през 2023-а. От понеделник той ще е №24 в световната ранглиста, а Фриц се изкачва от 15-о до 13-о място.

Междувременно се игра и финала в Букурещ от категория ATP 250.

Там унгарецът Мартон Фучович триумфира над аржентинеца Мариано Навоне с 6:4, 7:5. За световния №82 Фучович това е втора титла в кариерата след тази в Женева през 2018-а, тогава отново на клей.