Григор Димитров започна по успешен начин участието си на Мастърс турнира в Мадрид.

Българинът победи американеца Максим Креси с 6:2, 7:6(4) в мач от първия кръг на надпреварата, който проследихте на живо по MAX Sport 1 HD.

Така Гришо си осигури място в следващата фаза, където вече го очаква далеч по-сериозно предизвикателство в лицето на 13-ия поставен Диего Шварцман от Аржентина.

Днес Димитров бе доста над нивото на заемащия 64-о място в ранглистата Креси, който залагаше само на агресия в играта си и излизания на мрежата.

Гришо успя успешно да неутрализира този аспект от играта на американеца, а неговият арсенал не бе толкова богат, че да намери изход от ситуацията.

Така с изключение на едно сътресение в началото на втория сет, когато Гришо допусна пробив след три двойни грешки в рамките на един гейм, българинът бе далеч по-класният тенисист на корта и заслужено спечели.

Освен това той взе реванш от Креси за загубата, която американецът му нанесе в началото на сезона на полуфиналите в Мелбърн.

Двубоят стартира равностойно и без пробиви в първите му четири гейма.

Григор Димитров стоеше доста по-добре в разиграванията, заради което противникът му Макс Креси бе предприел тактика с агресивни сервиси и агресивни ретури, в които чакаше топката доста напред в корта.

Щастлив за Григор се оказа петият гейм, в който с две поредни двойни грешки Максим Креси подари две точки за пробив на българина.

Първият шанс бе пропилян, но при втория прошка нямаше и с ретур уинър Димитров поведе с 3:2. Пробивът бе затвърден за 4:2, за да последва и четвърти пореден гейм на сметката на Григор.

Той осъществи нов пробив, а тактиката на Креси със сервис и бърза атака на мрежата очевидно не даваше никакъв резултат, защото поне на този етап от мача Григор я неутрализира блестящо. Димитров успя и с безпроблемен сервис гейм да затвори сета с 6:2.

Вторият сет обаче започна ужасяващо за Григор, а серията от пет поредни спечелени гейма, се превърна в негативна серия от три загубени.

Креси взе подаването си, а след това в ужасяващ гейм Гришо допусна три двойни грешки, след които логично бе пробит.

За щастие в седмия гейм Креси върна жеста на Григор, като с двойна грешка му подари точка за връщане на пробива и родната тенис звезда се възползва. Резултатът бе намален до 3:4, а след това Димитров затвърди пробива си за 4:4.

До края на сета двамата не допуснаха грешки в подаванията си и логично се стигна до тайбрек.

В него Креси поведе с минипробив, но нелепата му грешка на мрежата и последвалия страхотен минаващ удар на Гришо преобърнаха нещата, а със 7:4 в тайбрека той продължи към втория кръг.

За световния номер 20 утрешният ден е почивен на сингъл, но на двойки той ще излезе в 14:00 часа на корт номер 5 в тандем с Феликс Оже-Алиасим срещу аржентинците Максимо Гонсалес и Диего Шварцман. Така че срещу Шварцман го очакват двубои в поредни дни, от които ще се надяваме да е победител.