Тейлър Фриц е шампион на Мастърса в Индиън Уелс, след като победи на финала с 6:3, 7:6 Рафаел Надал. Гледахте двучасовата битка на двамата по MAX Sport 1 HD. Каналът бе дом на тенис на най-високо ниво от Калифорния в последните 13 дни, а добрата новина е, че от сряда (23 март) пак там ще гледате битките от следващата надпревара в сериите Мастърс 1000 - в Маями.

Фриц стартира много силно финала и поведе с 4:0 след два пробива и два гейма на нула на свое подаване. Американецът надделя физически над Рафа, който имаше проблеми с дишането, поиска и медицински таймаут между сетовете.

Това бяха дълги две седмици в Калифорния за Матадора, който навъртя и доста мачове изобщо през 2022-ра. Серията му от 20 поредни победи бе непокътната до мача с Фриц, който я спря. Така Надал записва първа загуба за годината, сега ще пропусне Маями и се концентрира върху подготовката за сезона на клей.

Снимка: Getty Images

Фриц се радва на първата голяма титла в кариерата си, втора изобщо след тази от турнира в Ийстбърн (ATP 250) на трева преди три години. Той става първият американец с трофея в Индиън Уелс от Андре Агаси, който спечели там преди 21 години.

В този първи сет, спечелен за 40 минути игра от Тейлър, тайната бе ретурът - новият шампион спечели впечатляващите 77% от второто подаване на съперника.

Надал се върна на корта след паузата и медицинската намеса изпълнен с решимост, като проби подаването на съперника за 2:1, но отново веднага допусна рибрейк. В следващия гейм Рафа изпусна 4 точки за пробив. После Фриц имаше мачбол на сервис на Матадора при 5:4, но той също бе спасен и така се стигна до тайбрек.

Там при 5-4 испанският ас имаше два сервиса да вземе втората част, но и двете точки отидоха за американеца, който при 6-5 сервираше за победата. И успя - след което рухна на корта с вдигнати ръце. Това е най-славният момент в кариерата на Фриц, който ще започне седмицата и на най-високата си позиция в ранкинга - 13-а.

"Това е най-великият момент в живота ми - каза той. - След такъв мач имам увереност да победя всеки. Днес се справих с най-добрия, все пак."

За Рафа остава утехата, че е номер 3 в ранглистата от понеделник, в преследване на Медведев и Джокович. А и след няколко седмици влизаме в сезона на клей, който е неговото кралство в тениса. Там няма съмнение кой ще е фаворит във всеки един от турнирите, които ни очакват.