Енеа Бастианини вдигна победно ръце на култовата писта COTA в Остин, за да бъде коронясан като първи италиански победител в Гран при на Америките.

Пилотът на Gresini Racing MotoGP спечели надпреварата в истински тексаски трилър, който гледахте от петък до неделя в пълния му блясък по MAX Sport 2 HD.

Звяра Бастианини спечели с късен щурм, изпреварвайки пет обиколки преди края Джак Милър (Ducati Lenovo Team), който остана трети на подиума. Втори се нареди Алекс Ринс (Team Suzuki Ecstar) - единственият състезател, печелил на тази писта, освен найния "реален притежател" Марк Маркес. Двамата испанци бяха първи във всички осем състезание преди неделното на COTA, като Маркес има 7 победи, а Ринс - една.

Победата на италианския Звяр го прави едноличен и убедителен лидер в генералното класиране, като това е втори успех за него през сезона. Бастианини спечели Гран при на Катар на старта на годината.

Той води с 61 точки, Ринс има 56, Алеш Еспаргаро (Aprilia Racing) има 50, Жоан Мир (Team Suzuki Ecstar) е с 46, а актуалният шампион от миналия сезон Фабио Куартараро (Monster Energy Yamaha MotoGP) е пети с 44.

И ако това безспорно бе уикендът на Бастианини и тим "Гресини", то какво да кажем за удивителното каране на шесткратния шампион Маркес?

Пилотът на Repsol Honda Team имаше проблем на старта и се оказа последен след първите завои на COTA.

След това направи луда надпревара, в която се добра до шестото място, като удържа Куартараро за позицията, а по пътя си към нея изпревари асове като Маверик Винялес, Хорхе Мартин, Йоан Зарко...

Маркес изнесе шоуто на неделята, както обикновено се случва. Но сезонът му продължава да е труден - шестата позиция в тексаския трилър му отрежда 13-о място в генералното класиране за сезона с 21 точки.

Марк пропусна старта в Аржентина миналия уикенд заради травмите и проблем със зрението след тежкото си падане в Индонезия преди 20-ина дни.

Снимка: Getty Images