Уикендът в Moto GP ще ни отведе в Катедралата на този спорт - така наричат пистата "TT Circuit Assen", която от 67 години е дом на моторните емоции в лудата по тях Нидерландия.

Разбира се, вие няма да пропуснете нищо от тренировките, квалификациите и адреналина на състезанията в трите класа, благодарение на MAX Sport 2 HD.

Историята на моторните надпревари в региона е огромна - първата е от 1925-а, когато се появява стартът за Dutch Tourist Trophy. Той се провежда по 28-километрово трасе из пътищата наоколо, защото обособена писта още няма.

Но интересът е огромен, а всяка година, с изключение на военните (1940-45), стартовете ги има и са пред многохилядна публика.

Пистата е готова през 1955-а, за да стане дом на Гран при на Нидерландия. В сегашния си вид комплексът и трасето са от 1992-ра, за да се превърнат в една от опорните точки и пропити с традиция институции в сезона на Moto GP, Moto 2 и Moto 3.

Фабио Куартараро влиза като фаворит в този ключов уикенд №11 от сезон 2022, който бележи старта на втората половина от надпреварата.

Минали са точно 10 състезания, остават още толкова. Шампионът Куартараро знае колко е важна Нидерландия в битката за титлата. Преди година той спечели тук, като отново това бе вододелна точка (старт №10 тогава, точно първи от втората половина на сезона отново).

Преди да победи в Катедралата тогава, Дявола имаше три успеха и водеше в класирането, но в Ассен направи крачката, която го очерта като основен фаворит.

Сега може да се случи същото - Куартараро (Monster Energy Yamaha) има 3 победи от първите 10 състезания, води с 34 точки пред Алеш Еспаргаро (Aprilia Racing) и 61 пред третия в генералното класиране - Йоан Зарко (Ducati Pramac Racing). Победа в Нидерландия ще изстреля шампиона в орбитата на солидния аванс.

Преди уикенда Куартараро бе увековечен от организаторите със специалната бронзова плоча с отпечатък от ръката му - както се полага на всеки пилот, спечелил поне един старт в кралския клас на това трасе.

Валентино Роси също има плоча, макар да заслужава реално цели 8. Никой не е печелил на пистата повече пъти в най-популярната надпревара от Доктора. Джакомо Агостини, митичният италиански ас, има 6 успеха в този клас.

Куриоз: Наказание за умишлена катастрофа в Moto GP