Франческо Баная с Ducati спечели Гран при на Арагон в Moto GP в края на лудия уикенд, който проследихте изцяло по MAX Sport 1 HD.

Италианският пилот записа първа победа в най-елитния клас на мотоциклетния спорт, като удържа не една и две, а цели седем щурма да бъде изпреварен от големия Марк Маркес. Петкратният победител на пистата в Арагон с Honda остана втори на 0.673 секунди от победителя. Трети е Жоан Мир (Suzuki).

Лидерът в генералното класиране на шампионата Фабио Куартараро с Yamaha завърши едва осми, но продължава да води с 53 точки пред Баная и 57 пред Мир.

"Знаехме, че ще сме силни днес - каза Баная. - Но също така имахме невероятни съперници, особено Маркес, който винаги е много бърз на тази писта. Посвещавам победата на академията на Валентино Роси, естествено.

Това е първият ми успех в Moto GP, което ми носи щастие, но и огромно облекчение, че най-после я постигнах. Именно Валентино ме вдъхнови, имахме серия от разговори преди старта и той ме убеди, че днес може да е моят ден."

Франческо е вторият възпитаник на академията VR46, създадена и ръководена от самия легендарен Доктор Роси, който печели старт от Moto GP.

През миналия сезон Франко Морбидели записа цели три победи.

Самият Валентино завърши 19-и в Арагон с неговата Yamaha, но обяви след състезанието, че ще се пръсне от гордост заради победата на неговото протеже Баная.

Снимка: Getty Images

Гледайте тренировките, квалификациите и състезанията от всеки вълнуващ уикенд в Moto GP в каналите на MAX Sport.