Пол Еспаргаро ще стартира най-отпред на решетката в Гран при на Великобритания, в 12-ия кръг от сезона в Moto GP.

Испанецът с Repsol Honda стигна до изненадваща първа за него победа в квалификация именно в едно от най-класическите състезания от календара.

Еспаргаро изпревари с 0.22 от секундата Франческо Баная (Италия, Ducati Team), а трети остана лидерът в генералното класиране за сезона Фабио Куартараро (Франция, Monster Yamaha).

Въпреки тежкото си падане на тренировките в петък, когато се разби с близо 270 км/ч, испанецът Марк Маркес (Repsol Honda) стигна до пето място в квалификацията.

Легендарният шампион Валентино Роси (Petronas Yamaha) е осми, а друг бивш победител на "Силвърстоун" - Алекс Ринс (Suzuki Ecstar) остана десети.

Еспаргаро е едва 15-ти в общото класиране на шампионата и има проблеми през целия сезон.

Самият той определи случилото се на квалификацията като "чудо, което се усеща не като пол позишън, а като победа в Гран при".

Стартът за Голямата награда на Великобритания е в неделя от 15 ч по MAX Sport 1.