Канзас Сити защити титлата си в NFL след епичен обрат на Super Bowl, който явно се превръща в запазена марка на този отбор.

Видяхте най-голямото събитие за спорта в Америка, а и не само, по MAX Sport 2 HD. С него завърши още един сезон, в който именно каналите на MAX Sport бяха дом на американския футбол у нас.

Канзас Сити е шампион след 25:22 срещу Сан Франциско в мач, който стигна до допълнително време (овъртайм), а това се случва едва за втори път в историята на Super Bowl. И там нещата отиваха на още допълнителни минути, но Патрик Махоумс подаде в ендзоната на Микоул Хардман за тъчдаун, с което сложи точка на срещата само 6 секунди преди края.

Ако пасът не бе успешен, Чийфс щяха да стрелят, а и вероятно да вкарат отблизо, фийлдгол за три точки. И при 22:22 мачът да продължи.

Вечерта започна с невероятна игра в защита и на двата отбора, но особено на Сан Фран. Решени на всичко за отмъщение, след като загубиха финала преди 4 години именно от този съперник, при това след аванс от 10 точки тогава, 49-ките имаха пълно превъзходство до почивката.

Крисчън Макафри влезе в ендзоната за тъчдаун, а Джейк Мууди вкара фийлд гола за 10:0. Едва в края на полувремето Харисън Бъткър върна три точки за шампионите. Но играта им тотално не вървеше в атака, а гневният тайд енд Травис Келси едва не наби от яд треньора си Анди Рийд, след като получи топката само за 1 ярд през това полувреме.

Но съвсем в своя стил, Канзас Сити се вдигна за обрат. Под напрежение този тим явно играе най-силно, а и има страхотните лидери, вече много опитни и с телепатично разбиране помежду си - Патрик Махоумс и Келси.

Куотърбекът взе нещата в ръцете си, а тайд ендът започна да трупа ярдове - до 93, с колкото завърши. Само Крисчън Макафри бе по-впечатляващ на терена, като записа 80 получени и 80 пробягани за Сан Фран.

Махоумс не само подаде за 333 ярда, но и сам навъртя 66, като 3 от отиграванията дойдоха в решаващи моменти, включително на 4-ти опит в овъртайма. Ако не бе успешен, този рън щеше да е последен в мача и титлата да е за Сан Франциско.

Снимка: Getty Images

Тъчдаун на Маркес Валдес Скантлинг обърна резултата до 13:10, но Сан Фран отново излезе напред при 16:13 с тъчдаун на Джауан Дженингс. Тук дойде обаче ключов момент - Мууди не успя да вкара екстра точката, като шутът му бе блокиран. Това се оказа съдбоносно в края на редовното време.

Защото Канзас Сити изравни за 16:16 с фийлд гол, а после отново изостана с три точки след точен шут на Мууди. И 1:56 минути преди края Махоумс тръгна да спасява мача. Той и Келси комбинираха два пъти, за да се стигне до фийлд гол от 29 ярда и ново равенство 3 секунди преди края на редовното време - 19:19.

В овъртайма топката имаше Сан Фран, като отново успя да се добере до фийлд гол. Което означаваше, че тъчдаун за Канзас Сити решава мача в полза на шампионите. Махоумс направи ключово отиграване с 19-ярдов пробив с топката в ръце, а после намери в ендзоната Хардман - тъчдаун, 25:22. И останалото е история.

Династия. Три титли и още един загубен финал за пет сезона. При това - и в трите случая, след като Канзас Сити е изоставал във финала с 10 или повече точки!

Сан Фран отново не успя и чака титлата вече 30 години.