Европа тръпне преди най-важния си футболен мач - финалът в Шампионска лига, който ще сложи край на сезона и ще определи новия клубен първенец на Стария континент.

В събота от 22 часа българско време, Ливърпул и Реал (Мадрид) се изправят един срещу друг в Париж, а мачът може да гледате по MAX Sport 3 HD.

Предстои истинска класика, в която сили ще мерят два от най-успешните клубове изобщо в историята.

Ще ви покажем пътя им към големия финал в Париж, който бе доста различен както като драма и зрелище, така и като трудност.

До момента в Шампионска лига Ливърпул вкара 30 попадения, а всичко за мърсисайдци започна в група "В", където компания им правеха отборите на Милан, Атлетико (Мадрид) и Порто.

Група, която Ливърпул нямаше никакъв проблем да преодолее. Стори го по перфектен начи, с шест победи от шест мача.

Всичко започна трудно и с една истинска класика. Мач срещу Милан, първи за двата тима от финала за Шампионска лгиа в Атина през 2007-а.

Автогол на Фикайо Томори откри головата сметка на Ливърпул през сезона, но след него до края на полувремето гостите от Италия осъществиха пълен обрат. Все пак нещата си дойдоха на мястото през втората част, когато попадения на Салах и Хендерсън донесоха победата на мърсисайдци.

Последваха нови пет успеха в групата. 5:1 срещу Порто като гост и 2:0 у дома. 3:2 срещу Атлетико в Мадрид и 2:0 у дома, както и 2:1 в гостуването на Милан.

Изтегленият жребий отреди Ливърпул отново да пътува до Милано, но този път трябваше да срещне другия тим от града - Интер.

В един вълнуващ първи мач на "Сан Сиро", в който Интер се скъса да изпуска положения, Ливърпул успя да изтръгне комфортен успех от 2:0 с два късни гола на Фирмино и Салах.

Мнозина смятаха, че мърсисайдци са се измъкнали в онзи мач, а трудностите продължиха. В реванша Интер спечели с 1:0 насред "Анфийлд", но това не им бе достатъчно.

Макар да записа единствената си до този момент загуба в турнира, Ливърпул продължи напред.

А в подобни моменти винаги един отбор има нужда и от доза късмет, защото следващите два съперника на тима бяха Бенфика и Виляреал. Тимове, за които бе сензация, че са в тези фази на Шампионска лига.

В четвъртфинала Ливърпул свърши работата си още в първия мач, в който удари Бенфика с 3:1 като гост. Реваншът бе истински подарък за феновете, като в него се получи зрелище 3:3.

Така дойде и последното препятствие преди финала - Виляреал.

Победа с 2:0 насред "Анфийлд" сякаш реши всчико за момчетата на Клоп, но "жълтата подводница" отказа да се предаде.

Реваншът тръгна шокиращо за всички, като още преди почивката Виляреал водеше с 2:0 и пасивът вече бе напълно заличен.

През второто полувреме обаче видяхме коренно променен Ливърпул, който с голове на Фирмино, Диас и Мане направи пълен обрат и напълно заслужи мястото си на големия финал в Париж.