Домакинът Кот д'Ивоар завърши невероятната си приказка в Купата на Африка по щастлив начин и спечели трофея.

Във финала, който гледахте пряко по MAX Sport 1 HD, "слоновете" успяха да осъществят обрат срещу Нигерия и да триумфират с 2:1.

Историята на тима бе невероятна, тъй като той бе пред отпадане още в груповата фаза, като завърши трети в група именно с Нигерия. Мароко обаче успя да ги класира благодарение на мач в друга група.

Бафана Бафана дочака медал в Африка след 24 години

В елиминациите Кот д'Ивоар отстрани първо суперфаворита Сенегал с дузпи, после Мали с продължение, а след това и Демократична Република Конго. Обрат днес им донесе трети трофей след тези през 1992-а и 2015 година.

Разочарованието за Нигерия е огромно, като Суперорлите се разминаха с четвъртия си трофей в турнира след тези през 1980-а, 1994-а и 2013-а.

Нигерийците разочароваха домакинската публика в 38-ата минута, когато капитанът Уилям Трост-Еконг откри резултата след изпълнения на ъглов удар. Същият наказа Кот д'Ивоар и в груповата фаза, когато вкара единственото попадение от дузпа за победата с 1:0.

През втората част обаче нещата се обърнаха. Първо в 62-ата минута Франк Кесие вкара с глава след изпълнение на ъглов удар.

В 81-ата минута пък Себастиан Алер засече центриране и прати топката в далечния ъгъл за 2:1.