Аякс загуби с 1:2 от АЗ Алкмаар и записа първата си загуба през сезона в Ередивизи. Поражението на шампионите бе съпътствано от любопитен факт - тимът от Амстердам поведе в резултата, но в крайна сметка отстъпи. Нещо подобно не се бе случвало в последните 87 двубоя, в които "синовете на Боговете" вкарваха първи.

Дербито бе предавано директно по MAX Sport 1 HD.

Мохамед Кудус изведе Аякс напред в 12-ата минута, след като бе оставен сам на празна врата от Кенет Тейлър и нямаше проблем да изпрати топката в мрежата за 1:0.

Пет минути преди почивката АЗ изравни след грешка в защитата на гостите. Лош шпагат на бранител на Аякс изведе Меес де Вит на добра позиция и той вкара - 1:1.

В петата минута на продължението на първата част домакините стигнаха и до пълен обрат, който стана факт след нови неорганизирани действия в отбранителната линия на противниковия тим. Йенс Одгард необезпокоявано избяга зад цялата защита на шампионите и превърна в победен гол прехвърлящ пас от дълбочина - 2:1.

Така след седем кръга ПСВ е лидер с 18 точки, Аякс е втори със също толкова, а АЗ Алкмаар и Фейенорд са трети и четвърти, съответно със 17 и 16.

В друг дерби мач този кръг ПСВ победи Фейенорд с 4:3.