Фейенорд направи огромна крачка към титлата в Ередивизи след драматична победа срещу Аякс на "Йохан Кройф Арена" в Амстердам. Дербито на 26-ия кръг можехте да наблюдавате по MAX Sport 1 HD.

Отборът на Арне Слот триумфира с 3:2 и спечели за първи път там от 18 години, като по този начин натрупа аванс от шест точки на върха в класирането - 61 срещу 55 за гранда от Амстердам.

Аякс игра много слабо в защита през второто полувреме и заслужено допусна обрат, който оставя тима втори преди третият АЗ Алкмаар да гостува на Твенте.

Гостите от Ротердам поведоха в резултата още преди да преминат първоначалните страсти от началото на мача. В шестата минута страхотна триходова комбинация премина през левия фланг, за да завърши с пас към Сантяго Хименес, който вкара от лесна позиция.

Аякс успя да изравни още в 17-ата минута. Бергхуйс центрира от ъглов удар и на далечната греда Едсон Алварес бе над всички с глава - 1:1.

В 37-ата минута амстердамци направиха пълен обрат, когато бе точен капитанът Душан Тадич. Той се възползва от подаване на Стивън Бергвайн, пращайки топката по земя технично покрай вратаря.

През втората част Фейенорд обаче заигра много силно и заслужено стигна до второ изравняване в 52-ата минута. Алиреза Джаханбаш центрира от десния фланг и намери поляка Себастиан Шимански, който отбеляза първия си гол от ноември.

Ключовият момент в мача дойде четири минути преди края. След центриране от ъглов удар Давид Ханко отклони топката на близката греда, а след това Лутсхарел Гертрауда я прати във вратата в седмицата, в която бе повикан в националния отбор за първи път.

В сблъсък между двама бивши съотборници в нидерландския национален отбор, Витес спря ПСВ Айндховен и попречи на "филипсите" да се изравнят по точки с Аякс. Гледахте дуела между тимовете, водени от Филип Коку и Рууд ван Нистелрой, също по MAX Sport 1 HD. Гостите поведоха в осата минута след контраатака и попадение на Шави Симонс - който стана първият тийнейджър, достигнал до 13 гола в Ередивизи с екипа на ПСВ в рамките на един сезон, откакто това направи Роналдо през 1994/95. Но тогава Феномена приключи кампанията с 31!

Грандът от Айндховен не успя да вкара за 2:0, въпреки че удари греда чрез Силва, а капитанът и лидер Люк де Йонг пропусна на празна врата. Крайното 1:1 бе фиксирано след автогол на Сангаре.