Франция спечели турнира на "Шестте нации" за 2022-ра, след като победи Англия в Париж с 25:13. Гледахте страхотната от битка "Стад дьо Франс" по MAX Sport 2 HD.

Най-силният отбор по ръгби в света в момента завършва надпреварата с Голям шлем, който бива заслужен с 5 успеха в петте мача от надпреварата. Французите държаха събитията под контрол от първата минута на първия си двубой преди месец и половина до последната тази вечер, независимо от мощната съпротива и силна игра на английския тим.

Домакините знаеха, че им трябва само победа, след като по-рано днес Ирландия надви Шотландия с 26:5 (видяхте го по MAX Sport 1 HD) и излезе временно начело в класирането с 21 точки. На старта на мача срещу Англия "петлите" имаха 18.

За ирландците остана да чакат английска победа в Париж, а и немалката награда да спечелят Тройната корона - титлата за британски отбор, който успее да победи и трите си съперника от Острова в едно издание на Шестте нации.

"Зелените" го направиха, подчинявайки и англичани, и уелсци, преди да се справят с шотландците. После бе време да отворят бирата и да седнат пред телевизорите, очаквайки Франция да загуби и шампионското звание да иде в Дъблин.

Снимка: Getty Images

Но този тим на треньора Фабиен Галтие просто е в невероятна форма.

Есета на Гаел Фику, Франсоа Крос и великолепния Антоан Дюпон донесоха успеха, а Мелвин Жамине добави точки с два успешни шута.

Англия отвърна с вдъхновена игра на 23-годишния си флай халф Маркъс Смит, който вкара 2 наказателни удара, а Фреди Стюърд добави есе.

Най-трудните минути за французите бяха именно след това изпълнение в началото на второто полувреме, когато резултатът стана 18:13. Тогава Англия натисна, а защитата на домакините бе като стена.

Стадионът запя "Марсилезата" и вдигна отбора в тежкия момент, а той отвърна с есето на Дюпон, играл отново на изключително ниво.

Така Франция завършва с 22 точки и за първи път от 12 години е с титлата. Ирландия завършва на второ място, англичаните са трети, Шотландия е четвърта, Уелс - пети.

Приятната изненада е Италия с победата по-рано днес над уелсците като гост, която е първа от 7 години в турнира за тима. И този мач гледахте по MAX Sport 2 HD.

Италия сложи край на 7-годишната ръгби прокоба

Така ще е и в следващите две години, защото в каналите на MAX Sport ще видите и следващото издание на "Шестте нации" за 2023-а, както и това за 2024-а.

Дебютът на легендарната надпревара в български ефир бе настоящата кампания, а тази вечер в Париж бе сложен достоен край с великолепния мач на Франция и Англия.