Фабио Куартараро с "Ямаха" постигна впечатляваща победа в Гран при на Португалия в Moto GP, което можехте да наблюдавате пряко по MAX Sport 2 HD, и поведе в генералното класиране.

Това беше първи успех за французина през сезон 2022, а денят беше още по-специален за страната му, тъй като неговият сънародник Йохан Зарко от Pramac.

Алейш Еспаргаро ("Априля") се възползва от късна катастрофа между Жоан Мир и Джак Милър, за да вземе третото място.

Мир и Милър се бориха за място на подиума, когато пилотът на "Дукати" падна и подсече своя съперник. Така и двамата отпаднаха от надпреварата седем обиколки преди края.

Това не беше единствената катастрофа в състезанието. 16 обиколки преди края Енеа Бастианини, който спечели две състезания през сезона, падна тежко и накуцваше след ставането. Изхвърчането от пистата на италианеца даде и възможността на Куартараро да поведе в генералното класиране.

Масово падане в Мото 2 заради мокър участък

Световният шампион не беше печелил състезание от миналия август, когато триумфира на "Силвърстоун". Той взе лидерството в четвъртата обиколка, задминавайки Жоан Мир, и не го даде до края.

В генералното класиране Куартараро и Алекс Ринс имат по 69 точки след първите пет кръга. Еспаргаро е трети с 66, а Бастианини е вече четвърти с 61 точки.

Американецът Джо Робъртс ("Италтранс Рейсинг") спечели Гран при на Португалия в Мото 2 след масово падане, а зад него на подиума беше италианецът Челестино Виети ("Мууни ВР46"), който за трети път през сезона се качи на почетната стълбичка. Третото място остана за испанеца Хорхе Наваро от "Флексбокс".

Испанецът Серхио Гарсия от отбора на "ГасГас Аспар" спечели в клас мото 3, а зад него останаха сънародникът му Хауме Масия ("Ред Бул КТМ Айо") и японецът Аюми Сасаки ("Стерилгарда Хускварна")