Барселона спечели с 83:78 срещу Реал (Мадрид) в първото издание на Ел Класико през новата 2024 година. Така каталунците нанесоха едва втора загуба на големия си съперник в Евролигата от началото на кампанията, а голямото дерби гледахте пряко в ефира на МАX Sport 2 HD.

Ян Весели поведе домакините с изумително представяне - 27 точки, като 11 от тях дойдоха в последната четвърт.

Чешката звезда получи подкрепа от Нико Лапровитола (14 точки), Никола Калинич (13) и Джабари Паркър (10).

Джанан Муса с 19 и Марио Хезоня с 16 бяха двамата най-резултатни за Реал.

Муса вкара 13 точки в първите 7 минути на мача, за да може Реал да поведе с 25:21 след първата част, но до почивката разликата бе стопена само до две точки - 47:45 в полза на столичани.

Барса поведе за кратко в третата четвърт, но след 30 минути игра Реал пак бе начело - 62:60.

Последната част стартира със серия от 9-0, като 7 от точките бяха дело на Весели, а "блаугранас" дръпнаха с 69:62 и не позволиха обрат, за да триумфират с 83:78.

Така от началото на новия век двата тима имат по 18 победи в дербитата помежду си в Евролигата.

Реал е лидер в класирането с баланс от 16-2, докато Барса е на трето място с 12-6.