Турският Вакъфбанк (Истанбул) е световен клубен шампион по волейбол при жените за четвърти път в своята история.

Във финалния двубой в Анкара, който наблюдавахте по MAX Sport 1 HD, туркините победиха защитаващия титлата си тим на Имоко Волей Конелиано от Италия с 3:2 (25:15, 22:25, 25:22, 22:25, 15:7).

Така Вакъфбанк продължава да е най-успешният тим в историята на тази надпревара, но вече с четири титли, три от които бяха спечелени в последните четири издания на първенството.

Имоко Волей Конелиано пък не успя да защити титлата си, която завоюва при предишното издание през 2019-а, след като заради пандемията миналата година Световно клубно първенство нямаше.

Освен това трофеят за осми пореден път бе спечелен от представител на Европа, а за втори пореден пъти и трите медала отидоха при европейски тимове, след като в мача за бронза Фенербахче победи бразилския Минас Клубе с 3:0.

В днешния драматичен финал, който бе решен в пет гейма, имаше и българско участие в лицето на Христина Вучкова от тима на Конелиано. Тя отбеляза 6 точки за своя тим, но те не бяха достатъчни за нов триумф на италианките.

След четири много оспорвани гейма, в решителния тйбрек волейболистките на Вакъфбанк бяха далеч по-убедителни и с 15:7 изкопчиха успеха.