България загуби от Китай с 1:3 гейма (28:26, 23:25, 23:25, 17:25) в последния си мач от волейболната Лига на нациите в Полша, който можехте да наблюдавате пряко по MAX Sport 3 HD.

Това беше заключителен двубой за хората на Николай Желязков, като той дойде ден след победата над Нидерландия, която гарантира оставането ни в турнира и за следващата година. Така България завършва тазгодишния турнир с две победи и десет загуби.

Нашите момичета започнаха мача по прекрасен начин и поведоха с 6:1 точки, но след това китайците влязоха в мача и започнаха да правят контра точки. Разликата беше съкратена на две точки, но нашите продължиха да играят стабилно. Особено Александър Николов направи няколко успешни атаки при неудобни топки. При 18:17 Китай поведе в резултата. В този период имаше много грешки от сервис и при двата отбора, което свали качеството. При 23:23 постигнахме брейк точка при атака в аут на съперника, но геймболът не бе реализиран. Развръзката дойде при 28:26 благодарение на блокада от нашите.

Китай започна добре втория гейм и локада срещу Денис Карягин, както и лошо посрещане на Светослав Гоцев направиха резултата 2:6. След това обаче Мартин Атанасов влезе в серия и почти сам съкрати разликата. Тя обаче бе възстановена от азиатците, които успяха да я поддържат на 3,4 точки. Разликата падна на две при 18:20 и тогава китайският треньор поиска таймаут. Гоцев направи поредната си супер блокада за 21:22, но макар да отразихме няколко геймбола, Китай заслужи спечелването на частта - 25:23.

Третата част за голям период след своето начало вървеше точка за точка, като имаше доза провокация от играчите и на двата отбора. Тежък сервис донесе аванс от 10:8 за китайците. Настроението определено беше в тяхното поле и е направиха няколко последователни мощни атаки, за да направят разликата четири точки. Нашите подобриха сервирането си в края и стигнаха до 18:20, когато отново се стигна до таймаут за китайците. Те отново бяха победители - 25:23.

Устремът на Китай продължи за преднина от 5:0 за начало на четвъртия гейм. Хубава блокада на резервата Аспарух Аспарухов вдигна градусите в нашето поле, но при пасив от три точки. Китайците имаха превъзходство във всички компоненти и си заслужиха победата след 25:17.

Следващото изпитание за "лъвовете" ще бъде в края на август, когато започва Световното първенство - което също ще бъде предавано в каналите на MAX Sport.