Италия е новият европейски волейболен шампион при жените. "Адзурите" детронираха Сържия - първенецът от последните два шампионата на континента, при това след победа с 3:1 (24:26, 25:22, 25:19 и 25:11) насред Белград.

Италианките се оказаха изоставащи в резултата след една част игра в "ЩАРК Арена" в сръбската столица, след като отразиха два геймбола от страна на звездата на домакините Тияна Бошкович, за да се окажат в ролята на догонващи за 0:1.

Във втората част Италия водеше през повечето време, но сръбкините дръпнаха с 20:22 в ключов момент. Тогава италианките направиха пет поредни точки и изравниха - 25:22.

В третият гейм селекциоерът на Италия Давиде Мацанти направи ключова смяна - Офелия Малинов за Алесиоа Оро, а след това възпитаничките му обърнаха изцяло развоя на срещата след 25:19.

Четвъртата част бе изцяло на сметката на "скуадра адзура" и гостенките отнесоха категорично сръбските националки, за да триумфират като шампионки на континента след 25:111.

Паола Егону бе най-резултатна в мача със своите 29 точки. Мирима Сила добави 20 точки за италианския триумф, докато Тияна Бошкович се отчете със също толкова точки, но за Сърбия.

"Изключително съм щастлив, защото най-сетне отмъстихме на точно този съперник. Сърбия са изключително силен съперник, особено в последните пет години и най-сетне успяхме да ги победим. Днес, в Белград, това е още по-красиво. Много съм щастлива, че треньорът ми даде този шанс и съумяхме да победим", каза една от героините за Италия, която е с български корени - Офелия Малинов.

Турция пък стигна до бронзовите медали след чиста победа с 3:0 над Нидерландия (25:20, 25:19 и 25:23).

Капитанът на "лалетата" Ане Бюис бе най-резултатна със своите 14 точки, докато Ханде Баладин и Ебрар Каракюрт се отличиха с по 13 за победителките от Турция.