Сърбия срещу Италия в Белград, в битка за титлата на Евроволей 2021 при жените.

Големият финал е в събота вечер от 21 часа по MAX Sport 2.

И за двата отбора да са на мача за титлата не е ново усещане, като това ще е пети финален дуел и за сръбската, и за италианската волейболна история при дамите.

Домакините в Белград обаче са на трети пореден двубой за златото на континента, като спечелиха предишните два през 2017 и 2019 г. И очевидно тимът, воден от убийствения диагонал с лява ръка Тияна Бошкович, е доминиращата сила в женския волейбол за Европа в последните години.

Легендарният разпределител Мая Огненович пък е вече с 301 мача за националния си тим, като тя бе в състава и преди 10 години, когато сръбкините спечелиха титлата пак у дома. Това за нея може да е трето европейско злато, а за страната - четвърто за десетилетие.

Италия ще има своите козове, въпреки че 12 години не бе стигала финала на Евроволей. Страната също има богати традиции с общо 7 медала (две титли) от турнирите на континента.

В момента съставът е достатъчно силен, за да победи всеки. Това се видя и на Олимпиадата в Токио преди месец, където италианките играха четвъртфинал и загубиха точно от Сърбия, като тези две нации плюс Турция бяха европейските представители в елиминациите.

Сръбкините стигнаха до бронза, зад САЩ и Бразилия. Италия на игрите бе втора в група с рускините, китайките и туркините, което е показателно за класата на финалиста тази вечер.

На Европейското до днес Сърбия е с 8 победи и едва четири загубени гейма, като само Франция на 1/4-финал и Турция на полуфинала успяха да запишат такива срещу шампионките. В групата с 2:3 срещу тях отстъпи Русия.

Италия също мина без грешка в групата - 5-0 победи, а след това спечели и трите си елиминационни мача не по-малко убедително. Отборът на треньора Давиде Мадзанти загуби само гейм в групата (от Словакия), плюс още два от Русия и Нидерландия в мачовете на пряко отстраняване. Толкова убедителни са двата финалиста.

Битката за златото е в 21 часа, не я пропускайте по MAX Sport 2.

В 18 часа по MAX Sport 3 е двубоят за трето място между Турция и Нидерландия, като туркините на последните 5 турнира са втори, два пъти трети и веднъж четвърти. Техните съпернички загубиха два поредни финала през 2017-а и 2019-а от Русия и Сърбия, но сега отново искат да са в тройката.