Днес ще се изиграят двата полуфинала на Европейското първенство по волейбол за жени.

Домакин на срещите е Белград, а четирите отбора, които заслужиха правото да се нарекат най-добрите на континента, са Сърбия, Турция, Нидерландия и Италия.

В първата среща от 18 часа домакинът Сърбия и актуален европейски шампион приема Турция в повторение на финала от миналото издание на турнира.

Сръбкините отново са фаворит за краен победител, но срещу Полша на четвъртфиналите туркините показаха, че изобщо не са за подценяване.

Не трябва да се забравя, че в турнира Лигата на нациите през тази година Турция победи Сърбия с 3:2 гейма и прекъсна серия от три поредни загуби от този съперник. Две от тях дойдоха именно на предишното Европейско.

Като цяло това съперничество се превърна в едно от най-вълнуващите от женския европейски волейбол в последните години.

В другия полуфинал днес Нидерландия и Италия ще спорят за второто място в съботния мач за титлата.

И двата тима стигнаха дотук с убедителни победи в елиминациите. "Лалетата" се справиха последователно с Германия (3:1) и Швеция (3:0), но сега ги чака най-сериозния съперник за елиминационен мач. Скуадрата стигна дотук след успех с 3:1 над Белгия и с 3:0 над Русия.

Италианките са твърд фаворит, въпреки че загубиха с 2:3 от Нидерландия в Лигата на нациите през юни. Това не бе прецедент, тъй като пораженията от този съперник са общо осем в миналото десетилетие.

Нидерландките преследват трети финал на Евроволей в последните четири издания. Те не се класираха преди две години, но в предходните две издания загубиха поредни финали от Русия и Сърбия.

Италия пък за последно игра финал през 2009-а, когато спечели трофея именно в мач срещу "лалетата".