България е на осминафинал на Европейското първенство по волейбол за мъже след победа с 3:1 (25:13, 25:18, 24:26, 25:22) над Беларус. Там ни чака Франция или Германия.

Мачът, предаван по MAX Sport 1 HD, бе решаващ за нашите, като само успех днес ги класираше за фазата на елиминациите. Беларус бе абсолютен аутсайдер преди старта на първенството, но мечтаеше за сензация срещу отбора на селекционера Силвано Пранди.

Първият гейм вървеше точка за точка в началото, но след 8:7 за нашите разликата започна да се увеличава. С мощта на Цветан Соколов и Тодор Скримов, особено от начални удари, България разгроми съперника и се стигна до крайното 25:13.

Втората част имаше подобен сценарий, като отново изглеждаше, че разликата в класите е твърде голяма, за да има каквито и да е притеснения от изненада. Българите го спечелиха с 25:18 и погледнаха смело към светкавично затваряне на мача с 3:0.

За съжаление, трудното тепърва започваше. Грешки в нашия тим "отвориха вратата" за беларуския съперник, който натрупа лесни точки, а при 23:23 получи подаръци при възможности за българите да решат гейма.

Съперникът спечели тази част с 26:24 и си върна надеждите за обрат.

Опитът и рутината на Соколов, Скримов и останалите водещи играчи в отбора ни бяха рещаващи в четвъртия гейм, въпреки че се усети и напрежение. До 20-ата точка отново резултатът вървеше равностойно, но Соколов взе нещата в свои ръце с мощни сервиси и България спечели мача след 25:22 и 3-1 гейма.

Нашият състав завършва в група В с 8 точки, като към момента е трети. По-късно днес Италия среща Чехия и при успех на италианците оставаме на трето място. Това ни праща на осминафинал срещу втория в група D - Германия.

Ако обаче чехите успеят да ни изпреварят, ще сме четвърти, и ще срещнем Франция, която е първа в група D.

Гледайте мачовете на България и останалите срещи от Евроволей 2021 по MAX Sport 1 HD.