Григор Димитров няма да играе на финал на турнира ATP 250 в Мелбърн след загуба от американеца Максим Креси - 5:7, 6:7 (9-11). Българинът търсеше 16-ото си участие на в мач за титла от тура, но не успя да намери отговор на сервиса и ефективната игра на квалификанта в турнира Креси.

Мачът продължи 2 часа и 4 минути, като го гледахте по MAX Sport 2 HD.

Така на финала на надпреварата Melbourne Summer Set 1 световният №112 ще срещне Рафа Надал или Емил Руусувуори (Финландия), които ще играят в другата полуфинална двойка.

В първите 11 гейма от мача нямаше нито една точка за пробив. Гришо даде едва 4 точки на свое подаване на съперника, а спечели 8. И двамата експресно си взимаха геймовете и отивахме очевидно към тайбрек. Но при 5:6 първи "мигна" българинът. Стигна се до 15-40, а Григор не успя минаващ удар, който отиде в аут. 5:7 и първи сет за Креси.

Вторият сет вървеше под индиго чак до 3:4 за американеца, когато мачът изведнъж стана далеч по-зрелищен. Три от следващите четири гейма бяха маратонски, имаше точки за пробив, ключови моменти и няколко изпуснати възможности за Димитров да избегне тайбрек и да изравни сетовете.

Първо точка за пробив имаше Креси, но Григор се измъкна от ситуацията и взе подаването си за 4:4. Последваха два "безкрайни" гейма на сервиса на Макс и един съвсем безавариен за Димитров между тях.

При 4:4 Гришо стигна до първата си точка за пробив в мача изобщо - след 20 гейма на корта и 1 час и 21 минути игра. Но не успя да пробие, като Максим се измъкна от ситуацията с подаване на бекхенда на Димитров - оръжие, което работеше безотказно днес.

При 5:5 Григор имаше 4 точки за пробив, като този гейм продължи над 10 минути. Креси настояваше на своето и се измъкна от куп трудни ситуации, включително с два важни аса (17 срещу 10 общо в мача за американеца).

Тайбрекът след 6:6 в сета стартира с минипробив за 1-0 в полза на Григор, но моментално той бе върнат. При 4:3 първата ни ракета нанесе двоен удар на подаването на съперника и стигна до 6:3, което отвори шанс за три сетбола, като първите два бяха на сервис на Димитров. Това бе моментът за изравняване на сетовете и влизане в режим "обрат", който през седмицата Григор два пъти извърши вече в предишните си мачове от турнира.

Но... тогава сякаш първият сервис си взе почивка, българинът някак загуби увереност и допусна четири поредни точки на Креси.

След 2 часа и 3 минути той имаше и първия си мачбол при 7:6, а след това още три, спасени от Гришо. Преди при 10:9 нашият да прати топката в аут и да подпечата победата на квалификанта, който отива на първия си финал в ATP тура.

В другия полуфинал изненади нямаше и Рафаел Надал надделя над финландеца Емил Руусовори - 6:4, 7:5 след два часа игра.

Испанецът трябваше да спасява две точки за пробив в първия гейм, но в края му успя да постигне такъв и да избегне тайбрек.

Сценарият бе малко по-различен във втория сет. Там двамата си размениха по един пробив в осмия и деветия гейм, а след това Рафа направи още един късен, за да затвори мача.

Така в утрешния финал с Креси Надал ще опита да спечели първа титла на австралийска земя от 2009-а.