На "Херес" никога не е спокойно. На "Херес" - или "Circuito de Jerez-Ángel Nieto", както е името на пистата, трябва да господстват испански мотоциклетни крале.

Така е неписаното правило на трасето, но ето, че вече от 3 години това не се случва. Този уикенд Гран при на Испания в Moto GP се завръща край Севиля, а вие няма да пропуснете нищо важно в каналите на MAX Sport.

Преди година тук спечели австралиецът Джак Милър от "Ducati", а през 2020-а го направи Фабио Куартараро от "Yamaha", който още бе далеч от титлата, спечелена през миналия сезон.

Голямата награда на Испания си беше за испанци преди това. Марк Маркес, Хорхе Лоренцо и Дани Педроса (по три пъти), спечелиха 9 от предходните 11 старта. Но в два поредни сезона няма жълто-червен фланг след финала под арката на пистата в Херес и това тормози лудата по мотоциклетния спорт нация.

В петък Куартараро направи много силни обиколки и даде най-бързото време, въпреки че падна. Не само това, а и моторът го удари с откат на деликатно място (видеото долу). Но въпреки това френският Дявол и шампион бе най-бърз.

Италианецът Франческо Баная бе с второ постижение.

Маркес пък, шесткратният шампион в кралския клас, продължава сезона на инцидентите.

Той падна два пъти за четири завоя (вижте в основното видео горе) в една и съща обиколка, но сам обяви: "За мен състезанието в Херес започва в събота."

Ето я и програмата на уикенда по MAX Sport 2 HD:

Събота, 10:50 часа - Първа тренировка за Голямата награда на Испания по

Неделя, 10:35 часа - Загрявка за Гран при

Неделя, 12 часа - Moto 3: Състезание за Голямата награда на Испания

Неделя, 13:20 часа - Moto 2: Състезание за Голямата награда на Испания

Неделя, 15 часа - Moto GP: Състезание за Голямата награда на Испания

Неделя, 16:30 часа - Moto Е: Състезание с електрически мотори за Голямата награда на Испания.

Пистата "Circuito de Jerez-Ángel Nieto" е в града Херес де Фронтера, на 90 километра от Севиля. Тя е открита за състезания от 1985-а, след което се превръща в сърцето на мотоциклетния спорт в Испания. Там обаче има и стартове от Формула 1, както и в други класове на автомобилния и моторните спортове.

Moto GP си остава класика, а и доминацията на култови испански герои в него през последните три десетилетия допринася за това.

От пет години носи името на Анхел Нието - местен идол в моторите, който почина през 2017-а. Спечелил е 11 победи на "Херес" в класовете 125 и 50 кубика през годините.