Феновете на моторните спортове ще се насладят на надпреварата в испанската област Каталуня в следващите дни с деветия старт за сезона в Moto GP. Всичко най-интересно от състезателния уикенд можете да наблюдавате по MAX Sport 2 HD.

Франческо Баная от Ducati Lenovo Team е под пара, след като спечели състезанието на италианската писта "Муджело", но все още изостава от топ 3. Той има само 81 точки и е на четвърто място в генералното класиране.

Испанецът Хорхе Мартин (Pramac Racing) не е в борбата за титлата, след като се намира на 15-та позиция във временното класиране с едва 31 точки.

На състезанието в "Муджело" той подобри рекорда за най-висока скорост на пистата, като постигна 363 километра в час. Успехът със сигурност е вдигнал самочувствието му и той ще атакува позициите на лидерите. Вече се обсъжда кога ще видим счупването на границата от 400 километра в час. Това може да се случи още в този кръг, а кандидати не липсват. Енея Бастианини (Gresini Racing MotoGP) разви 360 км, а Дарин Биндер (WithU Yamaha RNF MotoGP Team) постигна 358 км.

Миналогодишният шампион Фабио Куартараро (Monster Energy Yamaha MotoGP) остава водач в класирането, като има 122 точки, но не е печелил старт от три кръга. Сега ще има златен шанс да разбие доминацията на италианските пилоти Баная и Бастианини, които спечелиха последните три състезания.

Втори в генералното класиране е Алейш Еспаргаро от Aprilia Racing. Испанецът има 114 точки, но не е печелил старт от състезанието в Аржентина, което беше в началото на април. Еспаргаро може да стане водач в класирането, но само ако намери правилната формула на пистата в Каталуния.

Трети е Бастианини с 94 точки. Италианецът вече има 3 победи през сезона и уверено се опитва да намали разликата с лидерите.

В исторически план най-много победи на тази писта са постигнати с мотори от марката "Хонда" - цели 23 триумфа. Рекордът за пилот се държи от легендата Валентино Роси, който има 10 победи в Каталуня.

Обиколката на Каталуня е една от най-интересните в моторните спортове.

Пистата "Circuit de Barcelona-Catalunya" в района Монтимело край Барселона е открита през 1991 година.

Дълга е 4.6 километра и има 14 остри завоя. Най-опасен е девети завой. Така смятат пилотите. Капацитетът е 140 000 хиляди места.