Голямото съперничество между Франческо Баная и Фабио Куартарао за световния трон в MotoGP сериозно се приближи към развръзка след Гран при на Австралия.

Надпреварата на остров Филип бе спечелена от Алекс Ринс със "Сузуки", което е първи успех от над 2 години за японския производител.

Зрелищният старт бе пряко в ефира на MAX Sport 1 HD.

Завръщането на "Филип Айлънд" след двугодишна пауза никак не разочарова, като феновете край трасето станаха свидетели на едно много интересно и непредвидимо състезание. В него позициите в челото се променяха постоянно, а в крайна сметка с маневра в началото на финалния тур Ринс стигна до победата.

Второто място бе за 6-кратния шампион Марк Маркес, който стигна до своя подиум №100 в кралския клас.

Със сигурност обаче най-доволен след състезанието може да е Франческо Баная, който с третото си място направи голяма крачка към титлата. Той си тръгва от Австралия с аванс от 14 точки пред Фабио Куартараро, след като действащият шампион допусна две грешки и в крайна сметка остана с празни ръце на "Филип Айлънд".

За французина това е четвърта нула от началото на шампионата и трета в последните четири старта. Така той напълно загуби инициативата през сезона, в който ако всичко се развие нормално, почти сигурно титлата ще бъде за Баная. Алейш Еспаргаро и Бастианини също на теория все още са част от спора за короната, като двамата изостават със съответно 27 и 42 пункта от лидера.

Сезонът в MotoGP продължава следващата седмица с надпреварата за Гран При на Малайзия.

Изан Гевара пък официално е новият шампион в Мото 3, след като спечели гонката на остров Филип. Испанецът е вече с 290 точки и няма как да бъде изпреварен от Серхио Гарсия (225) и Денис Фоджа (223) дори и да не финишира в нито един от следващите два старта.