Стартът през уикенда в Moto GP бе помрачен от смъртта на младия състезател Дийн Берта Виналес, който загина само на 15 години в началото на седмицата на пистата "Херес". Асовете почетоха с минута мълчание момчето преди да започнат приготовленията си за състезание №15 от сезона в Остин, Тексас. Един от тях - Маверик Винялес от Aprilia Racing Team, няма да стартира на Circuit of the Americas през уикенда. Дийн Берта бе негов племенник и караше за отбора на академията на звездата в моторните спортове. Маверик е останал край семейството в Испания.

Това е третата смърт през сезона в моторните спортове, след като Джейсън Дупаскер загина на "Мугело" в тренировка от Мото 3, а Уго Милан загуби живота си в Арагон на Европейската купа за млади таланти.

Пилотите поискаха промени в спорта преди Гран при на Америките, както е известно състезанието в Тексас.

"Спортът ни е рисков и всеки го знае - говори от името на останалите Джак Милър. - Много млади животи обаче бяха загубени през тази година, твърде много. Това са деца. Трябва да се предприемат големи стъпки в сигурността, особено на тренировки, на състезания извън най-елитните нива. Тук имаме отлични мерки за сигурност, но трябва да бъдат осигурени такива на всяко състезание, тренировка, тестове... Писна ни, това са три минути мълчание за 9 месеца, все за хлапета, за съвсем млади хора."

Уикендът в Остин започва в петък с първата тренировка, завършва вечерта в неделя, а всичко ще можете да проследите на живо по MAX Sport 1 HD.

Лидерът в генералното класиране Фабио Куартараро (Monster Energy Yamaha, 234 т.) обяви, че е готов да атакува победата в Щатите, но не и да рискува твърде много за това. Преднината му е от 48 точки при три оставащи старта след този в Тексас. Вторият Франческо Баная (Ducati Lenovo Team, 186) реалистично е единственият, който може да го настигне, въпреки че на теория шансове за това имат още трима пилоти. Но на практика Куартараро се нуждае от 52 точки, за да е напълно сигурен, че няма да бъде изпреварен (при хипотетични 4 победи на Баная). Това са четири финиша в топ 4.

Последното състезание на тази писта бе през 2019 г., когато Алекс Ринс спечели пред Валентино Роси и Джак Милър. Стартиралият от пол позъшин Марк Маркес имаше големи проблеми и излетя от пистата в петата обиколка, но после спечели титлата в края на сезона.

Сега фаворит е Маркес с коефициент 2.10, втори е Баная (3.75), а трети - Куартараро с 5.50.

Снимка: Getty Images