Марк Маркес призна очевидното - няма добър сезон в Moto GP. Испанският ас обаче има и по-големи проблеми от малкото точки в генералното класиране (31 след първите пет старта, без подиум дотук).

Днес шесткратният шампион в кралския клас ще мине нови обстойни прегледи в Барселона, въпреки че стартира в неделното Гран при на Португалия и завърши шести, на 16 секунди от победителя Фабио Куартараро.

Но в съботната квалификация Маркес падна отново много тежко, като стигна хайсайд от няколко метра, прелетя през глава и дори загуби визьора на каската си, който отхвръкна на няколко метра. Този път се движеше със скорост от около 70 километра в час - а в Индонезия изхвърча от мотора, докато беше развил между 180 и 220 километра в час.

Медицинският щаб на отбора му "Repsol Honda Team" позволи да стартира в състезанието, но днес прегледите са били наложителни. Ударът е в главата и Маркес е почувствал болки и в събота вечерта, и в неделя.

Преди месец в Индонезия Маркес уплаши света с още по-зловещ инцидент, когато полетя високо, високо, за да падне пак на глава и рамене. След това пропусна един старт в Аржентина, но се завърна за Гран при на Америките.

Тогава се оказа, че пак има проблеми с очите (диплопия), както бе и през миналата година след друго тежко падане.

Изчислиха, че за Марк съботната катастрофа е седма в последните 18 месеца, след която се налагат допълнителни, макар и все пак рутинни изследвания в клиника в Испания.