Страхотно състезание с поредните драми, инциденти и обрати в битката за титлата предложи Гран при на Япония. Гледахте шоуто под дъжда на пистата в Мотеги по MAX Sport 2 HD.

Спечели Джак Милър ("Ducati Lenovo Team"), но в бокса на отбора нямаше чак безгранична радост от победата на австралиеца. Асът на тима Франческо Баная падна в последната обиколка, за да изпусне точките и да даде криле на конкурента Фабио Куартараро ("Monster Energy Yamaha MotoGP") в битката за титлата.

Пеко Баная падна на ляв завой, опитвайки да притисне точно Дявола Куартаро, а зад него напираше Енеа Бастианини ("Gresini Racing MotoGP "). Тримата бяха много близо, но нямаше нередни действия или физически контакт - грешката си беше на Баная.

Тя увеличава изоставането му от Куартараро на 18 точки (беше 10), след като французинът завърши осми.

Втори остана Брад Биндър ("Red Bull KTM Factory Racing"), а трети - Хорхе Мартин ("Pramac Racing").

И падането на Баная далеч не бе единствената драма. Още на стартовата решетка Алеиш Еспаргаро ("Aprilia Racing") закъса с мотоциклета си и го смени светкавично с резервен, което тотално обърка плановете му. Той загуби позиции и стигна едва до 16-о място, което го лиши от точки. А Еспаргаро е трети в генералното класиране и също пропусна шанс да притисне Куартараро.

А в 13-ата обиколка Такуя Цуда уплаши публиката на домакинската си писта, след като се запали и кара няколкостотин метра като огнена топка по трасето, преди да излезе от него и да бъде загасен. Пилотът на "Team Suzuki Ecstar" замени за състезанието аса на отбора Жоан Мир, който е контузен.

Милър е шести различен победител за сезона, като отпразнува успеха с традиционното отпиване на шампанското на подиума от ботуша му.

В генералното класиране Куартараро води с 218 точки, Баная има 201, а Еспаргаро е със 194.

С деветото си място на "Мотеги" Бастианини вече има 170, а нататък следват Милър (159) и Биндър (148), които завършха на първите две места тази сутрин.