Шампионът на Мoto GP Фабио Куартараро, който е и лидер в класирането през сезона до момента, не завърши в Гран при на Нидерландия. Първият френски шампион в историята на кралския клас катастрофира два пъти, като при втория инцидент нямаше как да продължи участието си.

Днешното състезание гледахте на живо по MAX Sport 2 HD.

Французинът се сбогува с надпреварата 14 обиколки преди края, като отпадна на петия завой, където се случиха и двете му катастрофи. Първо той излетя в петата обиколка и повлече със себе си Алейш Еспаргаро. При втората случка Куартараро направи хайсайд и прелетя над мотора си, приземявайки се наистина лошо.

След състезанието Фабио определи случилото се като “новобранска грешка, от която категорично трябва да се поучи”.

В негово отсъствие състезанието бе спечелено от Франческо Баная с “Дукати”, който завъртя всички обиколки за 40:25.205 минути. Втори остана друг италианец - Марко Бецеки, също с “Дукати”, а челната тройка бе допълнена от Маверик Винялес от Ипания с “Априля”.

Алейш Еспаргаро пък се пребори за четвъртото място, макар да бе изостанал доста след инцидента си в самото начало, като в последната обиколка направи две изпреварания, задминавайки Брад Биндър и Джак Милър.

За последно Куартараро не бе завършвал състезание през 2020 година във Валенсия, а липсата на каквито и да е точки днес съкрати преднината му пред Еспарагаро от 34 на 21 точки преди лятното прекъсване на Moto GP. Французинът е със 172, а Алейш - със 151.

Любопитна случка имаше и в Мото 2, където Аугусто Фернандес до такава степен бе превъзбуден от класирането си най-високо на подиума, че за малко не сгази един от механиците си. Той го закачи с мотора, но до сериозен инцидент не се стигна.