В неделя се започва.

В 17 часа на старта на пистата "Losail International Circuit" в Катар застават най-добрите сред най-добрите на мотоциклети. Първото за новия сезон Гран при в кралския клас Moto GP ще гледате по MAX Sport 2 HD.

Шампионът Фабио Куартараро (Monster Energy Yamaha MotoGP) не е фаворит на първото състезание от общо 21 старта, които до ноември ще определят кой ще спечели титлата за 2022-ра. Ставките сочат за най-вероятен победител в Катар Франческо Баная от Ducati Lenovo Team, който през миналата година до последно опитваше да догони Куартараро и завърши втори.

Котировките за негова победа в неделя са около 2.87, а втори е шесткратният шампион Марк Маркес (Repsol Honda Team) с 4.33. Едва третото име е на Дявола Фабио, който е оценяван като шансове за победа в Катар при 5.00.

Куартараро ще опита да избегне сценария от миналата година в идентичното Гран при, когато на старта на сезона остана пети на "Losail International Circuit". Пред него бяха победителят Маверик Винялес (негова втора победа на тази писта), Йоан Зарко с Дукати, Баная и Жоан Мир (Team Suzuki Ecstar). Шампионът обаче спечели надпреварата за Гран при на Доха, което също бе на това място, седмица след първия старт. Тогава Куартараро бе първи, следван от Зарко и Хорхе Мартин. Тази година има само един старт в Катар.

Трасето е дом на състезание от Moto GP от 2004-а, когато всъщност бе приведено в годност за експлоатация. Тук са печелили великите Кейси Стоунър и Валентино Роси (по четири пъти) и Хорхе Лоренсо (три победи). Не само Винялес има два успеха, а и Андреа Довициозо.

Особеностите на състезанието - първо, то е вечерно, под светлините на едно от най-живописните трасета в календара. Часът ще е 18 местно време, когато дойде стартът в неделя.

И няма да има дневна светлина над пистата.

Снимка: Getty Images

Тя е дълга малко под 5.4 км, като завоите по нея са 16 - 10 десни и 6 леви. Ширината на асфалта за каране е 12 метра, а най-дългата права е малко по-дълга от километър (1068 м).

Обиколките в неделя ще са 22, което прави общо 118.4 километра състезателна дистанция.

За стартовете в Moto 2 и Moto 3 завъртанията са 20 (107.6 км) и 18 (96.8 км) съответно.