Марк Маркес се завръща - това е новината преди Гран при на Арагон, което се явява състезание №15 в сезона на Moto GP.

Вие няма да пропуснете нищо около голямото събитие, както и в битката за титлата, от петък до неделя по MAX Sport 1 HD.

Големият испанец не се е състезавал от 110 дни, след като на 29 май получи контузия в Гран при на Италия, претърпя операция и изчака търпеливо да се възстанови.

Маркес - шесткратен шампион на Moto GP, е печелил на пистата "Circuito de Alcañiz", която носи официалното наименование от тази година "MotorLand Aragón" в пет от последните 8 старта там.

Затова и наоколо, в областта Арагон, той е известен като Шефа.

На по-малко от 200 км североизточно от град Алканис, където е пистата, е Сервера - каталунското родно място на Маркес.

Маркес ("Repsol Honda Team") не е сочен сред фаворитите този път, но битката ще е голяма.

Лидерът в генералното класиране Фабио Куартараро ("Monster Energy Yamaha MotoGP") трябва да удържи преднината си пред Франческо Баная ("Ducati Lenovo Team") - в момента шампионът от 2021-ва има 211 точки, а италианският преследвач е със 181.

Баная спечели на тази писта преди година, а в момента е в серия от четири поредни победи в Гран при. Ако ги направи пет в Арагон, разликата може да се стопи съвсем.

Третият - Алеиш Еспаргаро ("Aprilia Racing"), също не е никак далеч от лидера с неговите 178 точки.

Пистата в Арагон е една от "младите" в календара, като бе открита преди 13 години. Първият шампион бе Кейси Стоунър (2010-а), а Маркес с неговите пет победи е рекордьор.

Трасето е дълго 5.077 км, като има 10 леви и 5 десни завоя. Най-високата развита скорост е 351.8 км/ч, а рекордната обиколка изобщо е на Баная от квалификациите миналата година - 1:46.322 минути.

Най-бързо завъртане в състезание направи Франко Морбидели през 2022-а (1:48.089 мин).