Интригата за титлата в Moto GP мъждука, но все още е жива. Някак...

От днес до неделя ще стане ясно всичко в последното състезание за сезона във Валенсия, а вие няма да пропуснете и минута, благодарение на предаванията на MAX Sport 2 HD.

Каква е ситуацията преди последната ударна доза адреналин с кралския клас в мотоциклетния спорт за 2022-ра?

Франческо Баная с "Ducati" води уверено в класирането с 258 точки. Втори и единствен, който може да го надмине на финалната права, е шампионат от 2021-ва Фабио Куартараро ("Yamaha") - 235 точки. Третият и четвъртият - Алеш Еспаргаро ("Aprilia", 212 т.) и Енеа Бастианини ("Gresini Racing", 211), ще се гордеят, че минаха кота 200 и бяха в битката почти до края. Но нямат шанс за титлата.

Баная има нужда от това да финишира на 14-о или по-предно място във Валенсия. При това - ако Куартараро спечели на "Circuit de la Comunitat Valenciana Ricardo Tormo".

Победата ще даде на Дявола 260 точки, а в такъв случай на Франческо трябват само две (14-ата позиция ги дава). Защото при равен актив са важни спечелените стартове през сезона, а по този показател италианецът води пред французина със 7-3.

"Това е Moto GP, всичко е възможно", каза само Баная, без да влиза в големи монолози преди уикенда. Италианецът спечели тук преди година в състезание, което има особена стойност за историята на спорта - то бе последно за великия Валентино Роси.

Сега отново Валенсия ще има по-особен блясък. Тук ще се реши титлата, макар да изглежда, че на Куартараро му трябва чудо. На първо време той трябва задължително да е първи. Иначе няма никакъв шанс. После, ако спечели състезанието, ще се оглежда къде завършва лидерът Баная.