За трети път в историята си Колорадо Аваланч е шампион на Националната хокейна лига. Не се бе случвало от 21 години, но пък - какъв убедителен начин да стане!

Лавината прегази по пътя си всички, завърши с 56 победи редовния сезон и влезе в плейофите като един от фаворитите. Там загуби само 2 мача (в серията срещу Сейнт Луис, 4-2), докато Нашвил и Едмънтън бяха отнесени на нула.

На финала Тампа Бей също успя да изтръгне две победи срещу Колорадо, но... недостатъчно.

Видяхте плейофите в NHL в пълния им блясък в каналите на MAX Sport, а сега maxsport.live ви връща към шестте стъпки по пътя към титлата във финала, изминати от Лавината от Денвър.

Мач №1 - Колорадо - Тампа 4:3 с овъртайм

Андре Бураковски вкара в допълнителното време, след като шампионите от предходните два сезона се върнаха от 1:3 до 3:3.

Героите бяха познати от целия сезон - капитанът Габриел Ландеског, Валерий Ничушкин и Артури Лехконен вкараха другите три шайби за Колорадо.

Мач №2 - Колорадо - Тампа 7:0

Ничушкин и невероятният защитник Кейл Макар вкараха по два пъти, Бураковски, Дарън Хелм и Джон Менсън отбелязаха другите попадения за разгрома.

Макар, само на 23 години, в края на сериите получи приза за MVP във финалната серия. Този двубой бе белязан и от зрелищно сбиване в края, след което общо 8 играчи бяха пратени да излежават наказания от по 2 минути.

След първите два мача в Денвър, детронацията на шампиона изглеждаше близо.

Мач №3 - Тампа - Колорадо 6:2

Колорадо поведе като гост, а при 3:1 за Тампа се върна в играта с втория гол за вечерта на Ландеског. Но още във втората третина домакините вкараха още три пъти и дадоха живот на серията.

Мач №4 - Тампа - Колорадо 2:3 с овъртайм

Назем Кадри, който след финала е свободен агент и може да напусне новите шампиони, доказа огромната си стойност в отбора с много майсторски победен гол в допълнителното време. Ливанецът реализира китков удар над рамото на вратаря, но преди това Аваланч бяха с шест играчи на леда - незабелязано от реферите.

Нейт Макинън и Андрю Колиано вкараха другите две попадения в редовните 60 минути за Колорадо.

Мач №5 - Колорадо - Тампа 2:3

Лавината получи шанс да спечели титлата в своята зала при 3-1 в серията. Но Онджей Палат вкара победно за гостите 6 минути преди края и остави тима от Флорида в играта.

Макар и Ничушкин реализираха за Колорадо, който отново трябваше да пътува през целите Щати, за да гостува в мач №6.

Мач №6 - Тампа - Колорадо 1:2

Шампионската вечер! След първата третина изглеждаше, че отиваме към седми мач. Стивън Стамкос бе дал аванс на Тампа, но във втората част Макинън и Лехконен обърнаха резултата. Мачът бе страхотен за гледане, а и изключително чист - нетипично за такъв залог. В целите 60 минути имаше само две наказания от по 2 минути - по едно за двата финалиста.

Колорадо вдигна Купа "Стенли" за трети път в историята си. Видяхте всичко от сезона в каналите на MAX Sport, а до старта на новия не остава чак толкова много време...