Себастиан Алер е голмайстор №1 на груповата фаза на Шампионската лига с 10 гола. Роденият във Франция нападател, който носи екипа на Кот д`Ивоар, е сензацията на турнира с Аякс. Грандът от Амстердам завърши с 6 победи от 6 мача, което сториха само още два тима - Байерн и Ливърпул. А Себа наниза попадение във всеки от двубоите и така изравни рекорд на Кристиано Роналдо - единствения друг футболист, успявал да вкара във всяка от шестте срещи в една групова фаза.

Всички десет голови удара на нападателя на Аякс вижте във видеото (горе).

Любопитно, през януари Алер бе "забравен" и не бе картотекиран от Аякс за евротурнирите, пропускайки по този начин шанса да играе в Лига Европа. Тимът му отпадна на четвъртфинал от Рома, а Алер гледаше бесен по телевизията.

През лятото администрацията си свърши работата и ето, че в началото на декември нападателят има вече 22 гола за сезона, като удивителните 10 от тях дойдоха в турнира на Шампионите.

Стартът бе с четири попадения във вратата на Спортинг в Лисабон за разгромното 5:1. После Бешикташ и Борусия (Дортмунд) бяха победени в Амстердам съответно с 2:0 и 4:0, а Алер заби по един гол. Вкара и при 3:1 в Германия, после се разписа два пъти в Истанбул при успеха с 2:1, а накрая реализира ранна дузпа за 4:2 над Спортинг и в ответния двубой у дома.

Така в 487 игрови минути, като само пет пъти бе титуляр (срещу Бешикташ навън влезе след първото полувреме, срещу Дортмунд у дома бе сменен в 83-ата), Себастиан е постигнал "десетката".

Той не успя да изравни Кристиано с 11 попадения за най-много, вкарани в групите в рамките на един сезон.

И само още един любопитен детайл - Алер дебютира в турнира именно с мача в Лисабон, където наниза четири гола. Той е на 27 години, но досега бе играл в клубове, с които трудно ще стигне до групи в Шампионската лига: Оксер, Утрехт, Айнтрахт и Уест Хем.