Лос Анджелис Рамс за втори път е шампион на NFL след победа на Super Bowl с 23:20 над Синсинати Бенгълс. Мачът е за историята в България и за феновете у нас - гледахте го за първи път в пълния му блясък по MAХ Sport 2 HD.

И, разбира се, финалът не разочарова. След сезон, който ни остави без дъх с драми, изненади и невиждани като сценарий плейофни рундове преди големия мач, това бе достоен край на сезона.

Рамс спечели с късен тъчдаун на Купър Къп, негов втори в мача. Само минута и 25 секунди преди края №10 хвана подаването на Мат Стафорд в ъгъла на ендзоната, въпреки че бе притиснат от бранител. Рисийвър №1 в лигата за редовния сезон сложи черешката на личната торта, като получи и приза за MVP на финала.

Друга голяма фигура и реалният пълнокръвен лидер на този тим - Аарън Доналд, довърши работата, като свали безпощадно Джо Бъроу при последния му опит за пас и евентуален обрат. "Неизбежен", както го нарекоха медиите в Щатите, дефанзивният такъл на Рамс е един от играчите на сезона. И един от най-добрите защитници на новото време изобщо в NFL.

Снимка: Getty Images

Преди да се стигне до този холивудски завършек на мача край Холивуд, Синсинати виждаше първата си титла в историята. След два загубени финала (пак от тим от Калифорния - Сан Франциско 49), Бенгълс не трепна след ранните точки на Одел Бекъм, поел пас от Стафорд за първия тъчдаун в мача.

Бъроу започна да намира целите си в атака, основно Джамар Чейс и Тий Хигинс, а водеща роля пое рънинг бекът Джо Миксън. Той трупаше ярдове с топката в ръце, а за капак даде тъчдаун пас, след като триково отиграване излъга Рамс. По подобен начин преди няколко години Филаделфия реализира решаващ тъчдаун на Super Bowl срещу Ню Инглънд, а то бе наречено "Фили спешъл". Сега имахме нещо като "Бенгълс спешъл" - и пак резултатно.

Бекъм излезе с травма, която вероятно е тежка. Няма как да е иначе, когато някой се срине без съперник наоколо и се хване за коляното. Звездният рисийвър се върна за награждаването, но с огромен чорап, пристегнал целия му ляв крак.

В негово отсъствие Къп с първия си тъчдаун пак даде аванс на Рамс, а при 13:10 за домакините, двата отбора се оттеглиха за почивка. И дадоха възможност на света да види едно от великите шоута дори за мащабите и традициите на Super Bowl.

Шест мегазвезди - Доктор Дре, Снууп Дог, Еминем, Мари Джей Блайдж, Кендрик Ламар и 50 Сент, направиха спектакъл върху новопоявилата се набързо сцена между полувремената.

Такива фигури-легенди на хип хопа, при това заедно... Това е холивудски сценарий също.

Такъв се оказа и този в мача.

Второто полувреме започна кошмарно за домакините, а Рамс бяха точно това на собствения си "So-Fi". С първото отиграване Бъроу хвърли дълбок пас на Хигинс - втори тъчдаун за тайд енда в мача (75 ярда) и само 20-ина секунди след старта на третата четвърт Бенгълс водеха.

Стафорд пое палката, но вместо атака с отговор на точките, хвърли интерсепшън.

Фийлд гол за Синсинати. За по-малко от пет минути на старта на полувремето, тимът обърна резултата от 10:13 до 20:13!

Но Ел Ей не бе приключил. Три точки с шут на Мат Гей доближиха Рамс до изравняване, а след това защитите излязоха на сцената. И изглеждаше, че Бенгълс може да удържат преднината си, докато Стафорд не намери Къп в ъгъла за тъчдаун.

Титла за Рамс, втора в историята за този отбор. Но първа като представител на Лос Анджелис. Другата е като Сейнт Луис Рамс от 1999 г.

Синсинати остава без трофея "Ломбарди" и при третото си участие на финал. Феновете гледаха мача на огромни екрани в града, където температурите бяха около -2 градуса. В същото време отборът им се биеше за титлата в Ел Ей, където местните отидоха на мач по къси ръкави (на плюс 25-27 градуса).

Шоуто си го биваше, както и да го погледнем. Сезонът, който видяхте изцяло в пълния му блясък в каналите на MAX Sport, спуска завесата.

От септември до февруари гледахте около 50 мача от лигата на непримиримите, където всяка секунда, всяко докосване, хвърляне или спечелен (и загубен) сантиметър са ключови.