Мондиал 2022 в Катар несъмнено бе най-зрелищното и чакано футболно събитие на годината, като при всички положения оправда високите очаквания. Но пък далеч не бе единственото такова, което феновете проследиха с интерес.

Именно поради това ще обърнем поглед към Стария континент, за да ви припомним кои отбори станаха шампиони в големите турнири под егидата на УЕФА. Където също вълнения не липсваха, а имаме и шампион от... Южна Америка!

Започваме с един от неособено популярните по нашите географски ширини спортове, който обаче се радва на голям интерес в останалата част от Европа - футзал. Европейски първенства там имаше както при мъжете, така и при жените.

Португалия спечели с 4:2 срещу Русия, за да се поздрави с втора титла в историята си, докато при дамите титлата бе за друга иберийска страна - Испания! "Ла Роха" ликува след изпълнение на дузпи във финала именно срещу Португалия.

Бенфика грабна златото след 6:0 срещу Залцбург във финала на Младежката Шампионска лига и така спечели европейски трофей за първи път от 1962 година насам.

Годината на Макс: Най-зрелищните дуели в Шампионска лига (видео)

Връщаме се на тема "футзал", където отличието в Шaмпионската лига бе за Барселона. Каталунците детронираха досегашния шампион Спортинг (Лисабон) с 4:0 във финала.

При девойките до 17-годишна възраст Германия спечели титлата на континента, вдигайки трофея за осми път след победа с дузпи над Испания във финалния двубой. Германски триумф имаше и в Лига Европа, и то отново с дузпи. Айнтрахт (Франкфурт) сломи Рейнджърс в епичен финал, проведен на "Рамон Санчес Писхуан" в Севиля.

Шампионската лига при дамите бе за познат тим. Лион се превърна в синоним на "успех" в женския клубен футбол, като през този сезон бе завоювана рекордната осма титла на Европа след 3:1 срещу Барселона.

Жозе Моуриньо пък донесе радост на Рома. Специалния изведе "джалоросите" до върха в Лигата на конференциите, печелейки и този турнир, след като вече имаше триумфи в Шампионската лига и Лига Европа.

В Шампионската лига господарят също е добре познат - Реал (Мадрид) отново разби мечтите на Ливърпул и за пореден път се нарече европейски клубен шампион, този път след зрелищен финал в Париж.

Аржентина разби Италия с 3:0 в подновения спор между шампионите на Южна Америка и Европа.

Останалите призьори може да видите във видеото!

Годината на Макс: Най-зрелищните дуели в Шампионска лига пак са тук (видео)