САЩ поведе срещу Европа с 3:1 в първата сесия на Ден първи от грандиозния сблъсък в голфа Ryder Cup. Надпреварата е в Уисконсин, като от петък до неделя можете да я гледате по MAX Sport 1 HD.

След късната петъчна партия пък резултатът набъбна на внушителното 6-2 за янките, които бяха големият фаворит в мача. Така в събота европейският състав има много сложна задача.

В сутрешната сесия на откриващия ден домакините преодоляха разочарованието от ранния удар, който им нанесе двойката Серхио Гарсия - Джон Рам в най-рано стартиралия двубой на двойките.

Испанският тандем, включващ голфър №1 в актуалната ранглиста (Рам) и безкрайно опитния, играещ на десетия си Ryder Cup негов сънародник, спечели срещу Джъстин Томас и Джордан Спийт, който първи застанаха на игрището за САЩ.

Минути по-късно обаче резултатът бе изравнен, след като атомният дует Дъстин Джонсън (световен №2) и Колин Морикава (№3) изравниха, печелейки техния мач срещу Пол Кейси и Виктор Ховланд.

1-1 победи, но вървяха още два мача, започнали с по 20-ина минути разлика един от друг в сутрешния сеанс (следобед у нас).

Снимка: Getty Images

Брукс Кьопка и Даниел Бъргър спечелиха за САЩ срещу Лий Уестууд и Матю Фицпатрик (Европа), за да поведе домакинът с 2-1. Почти веднага хилядната тълпа аплодира мощно и посрещна с одобрителен рев още една американска победа. Александър Шофеле и Патрик Кантли сразиха сравнително безметежно Рори Макилрой и Йън Поултър, за да стане авансът на американците 3-1.

Късно в петък сблъсъкът продължи с още четири срещи на двойки, но вече в системата fourball, а не foursome, както бяха сутрешните.

Там отново 3-1 точки отидоха в полза на домакините, като два мача завършиха наравно, а два бяха спечелени от представителите на отбора на САЩ.

В събота форматът е същият - 4 плюс 4, общо осем срещи, в които има за печелене и точно толкова максимални точки. В неделя шоуто завършва с 12 мача на сингъл - човек срещу човек за всеки от двата тима, съставлявани точно от дузина топ голфъри.

При спечелени 14.5 точки, Ryder Cup ще бъде решена.

На Щатите трябват 8.5 точки за крайния успех.

Ryder Cup 2021: Започва стогодишната континентална война в голфа