Жирона е последният тим, който си осигури промоция за Ла Лига. Каталунците последваха Валядолид и Алмерия, които се класираха за елита директно, докато “червено-белите” трябваше да минат през плейофите, където на последното стъпало се справиха с Тенерифе. Първата среща завърши 0:0, но сега те спечелиха с 3:1 гостуването си на Канарските острови и така ще играят при най-добрите за първи път от сезон 2018/2019 насам.

Реваншът гледахте на живо по MAX Sport 4 HD.

Уругваецът Кристиан Стуани, който през месец март стана голмайстор №1 в клубната история, откри резултата от дузпа три минути преди края на първото полувреме.

Карлос Руис Аренага обаче върна надеждата на Тенерифе с попадение за 1:1 в 59-ата минута. Осем по-късно Хосе Леон си отбеляза автогол и Жирона поведе с 2:1, а десет преди края Арнау Мартинес реши всичко, засичайки центриране от фаул за 3:1.

Така Каталуня ще има три отбора в елита - Барселона, Еспаньол и Жирона. Новаците пък ще се изравнят по сезони при най-добрите с Химнастик (Тарагона), който има общо четири.

Треньорът на клуба Мичел Санчес пък спечели третата си промоция в Ла Лига, като прави това с трети различен отбор - през 2018 го стори с Райо Валекано, през 2020 с Уеска и сега с Жирона.