Барселона се измъкна от изключително трудна ситуация в мач, който изглеждаше безнадеждно изгубен - 2:1 над Осасуна като гост.

Видяхте изпълнения с инциденти двубой по MAX Sport 4 HD, а след него каталунците спокойно чакат в четвъртък Реал да приеме Кадис, като вече имат 5 т. аванс пред шампиона и вечен съперник (но и с мач повече).

Сигурно е, че паузата в първенството за Мондиала идва при предимство на тима на Шави, защото това е последният кръг преди нея.

Вечерта тръгна по най-лошия сценарий за Барселона, а стадионът в Памплона изригна още в 6-ата минута, когато Давид Гарсия откри след корнер за домакините. Те пресираха агресивно и играеха с огромно самочувствие - постоянен белег на тима на треньора Арасате, който преди около 2 месеца стана първият, взел точка от Реал - при това в Мадрид.

В 11-ата минута Роберт Левандовски получи жълт картон, а в 31-вата бе изгонен с втори, след като безумно скочи и удари с лакът съперник. Полякът за втори път в кариерата му е отстранен от терена, след като му се случи и в Байерн през 2013-а.

Реал сдаде върха в Испания след шокираща загуба

Барса изглеждаше гроги с 10 срещу 11, а на почивката бе изгонен и Жерар Пике, въпреки че бе резерва. Той е потърсил обяснение от рефера Хил Мансано по пътя към съблекалните и така се лиши от възможност да се появи на терена в мача, който е последен в кариерата му. Бранителят обяви край преди дни.

След почивката обаче Барса показа характер и индивидуална класа и обърна събитията в двубой, в който не се виждаше как ще се случи такова нещо. Френки де Йонг пое контрол върху средната линия, а Педри почти веднага (48-а минута) изравни.

В 85-ата Де Йонг даде перфектен 60-метров пас от своята половина към резервата Рафиня, който от трудна позиция, без да обработва топката я прати с глава над вратаря Айтор Фернандес. Безценен гол за Барселона и пет точки аванс на върха.

По-рано вчера Атлетик победи у дома Валядолид с 3:0 и е трети в класирането, на 8 точки зад Барселона.

А Елче остава един от двата тима в петте топ лиги на Европа без победа (другият е Кремонезе) след 1:2 у дома от Жирона.