Барселона спечели с 2:0 срещу Алмерия в мач, който мина изцяло в сянката на сбогуването на Жерар Пике с феновете на "Камп Ноу".

Срещата, след която Барса поне временно изпревари с 2 точки Реал и се изкачи на върха в класирането, бе излъчвана пряко по MAX Sport 4 HD.

Точни за успеха на каталунците бяха Усман Дембеле и Френки де Йонг, Левандовски изпусна дузпа, но съвсем очаквано всички погледи бяха насочени към Пике.

Легендата се сбогува със сълзи в очите, след като преди дни изненадващо обяви, че слага край на кариерата си.

35-годишният защитник излезе с капитанската лента на ръката си, а преди началото на стадиона беше разпънат голям плакат с посланието "Sempr3". "Sempr3" e от "винаги" на испански, а числото е заради номера на 35-годишния бранител.

Отделно играчите на домакините бяха с фланелки със същия надпис в негова чест.

Пике се разделя с Барса след 14 години и 615 мача (пети по този показател в историята), печелейки 30 трофея.

Той напусна терена в 83 минута на мача, като бе изпратен с аплодисменти, а след края на мача бе подхвърлян във въздуха от съотборниците си.

Преди спектакъла на "Камп Ноу" пък Осасуна спечели ценна победа в испанската Ла Лига, като се наложи над Селта във Виго с 2:1. Всичките попадения в мача паднаха през първото полувреме и дори преди да изтече 30-ата минута. Чими Авила откри за баските още в осмата минута, но звездата на Селта Яго Аспас успя да изравни десет минути по-късно.

Чими Авила обаче вкара втори гол за Осасуна преди да изтече половин час игра. С успеха Осасуна вече е на пето място в класирането и е абсолютен претендент за евроквотите. Селта Виго остава на незавидната 17-а позиция.

Преди това Валядолид се наложи над Елче с 2:1 в мач от 13-ия кръг на испанската Ла Лига. Хавиер Санчес откри резултата за домакините в края на първото полувреме, Роке Меса направи 2:0 в самото начало на втората част. Елче стигна само до почетен гол чрез Хосан. С трите точки Валядолид се изкачи до десето място и изпревари тима на Валенсия в класирането. Елче е твърдо на последно място, като вече с 13 мача няма победа. Отборът е на 6 точки от предпоследния Севиля.

В ранния двубой за деня от програмара в Ла Лига Хетафе и Кадис завършиха 0:0. Мачът остана без попадения, но двата отбора завършиха с общо 19 души на терена, след като червени картони от домакините получиха Гастон алварес и Порту, а от тима на гостите бе изгонен Луис Ернандес.