Реал Мадрид за рекорден 14-и път е шампион на Европа, след като победи на финала в Париж Ливърпул с 1:0.

Гол на бразилеца Винисиус Жуниор в 59-ата минута се оказа единствен в емоционалния мач. Огромна заслуга за триумфа на "белия балет" има и вратарят Тибо Куртоа, който направи фантастични спасявания най-вече след удари на търсещия реванш Мохамед Салах.

Мърсисайдци искаха да вземат такъв от своя съперник за загубата на финала през 2018-а година, но отново са от губещата страна. Реал продължава да е доминатор в турнира и въпреки че даде инициативата на съперника в хода на двубоя, има всички поводи да празнува.

През първото полувреме гол на Карим Бензема беше отменен при спорни обстоятелства, а през второто Винисиус вкара на контраатака, а Салах не успя да отбележи на няколко пъти след супер намесите на Куртоа. Така отново финалът между Реал и Ливъпрул бе решен от вратар, но по различен начин. През 2018-а Лорис Кариус подари две попадения на "белия балет".

Сега Ливърпул остава "само" с два трофея през този сезон - Куапта на Футболната асоциация и Купата на лигата, въпреки че се целеше в първи исторически куадрупъл. Освен това пропусна да изравни Милан във вечната класация и остава с шест трофея в турнира. Вместо това Карло Анчелоти отново се доказа като супер треньор и печели трофея за трети път в своята история - веднъж с Милан и два пъти с Реал.

Началото на срещата в Париж беше забавено с малко повече от половин час заради струпване на фенове пред стадиона.

Феновете, които успяха да влязат навреме, бяха зарадвани с музикална хореография с участието на певицата Камила Кабейо, а легендите на двата отбора Иън Ръш и Раул Гонсалес показаха трофея на Шампионска лига.

Първият сериозен шанс в мача се откри пред мърсисайдци в 15-ата минута, когато Трент-Александър Арнолд центрира остро от десния фланг и Мохамед Салах стреля от близка позиция, но Тибо Куртоа легна и спаси. Малко след това египтянинът отново пробва рефлекса на белгийския страж и резултатът бе същият.

Натискът на Ливърпул продължи и в 21-ата минута Садио Мане отправи страховит шут, който срещна страничната греда на Куртоа, като стражът отново трябваше след това да лови топката.

В 44-ата минута Карим Бензема за пореден път през този сезон вкара топката във вратата, този път след голям хаос в наказателното поле. Попадението обаче беше отменено заради засада при много спорни обстоятелства. Бензема беше в нередовна позиция, но подаването към него дойде от докосване на Фабиньо. Положението е много спорно и може да се тълкува по няколко начина. То беше и единствената опасна ситуация пред вратата на Ливърпул в тази първа част.

Мърсисайдци започнаха активно и втората част и направиха няколко опасни атаки, а в 58-ата минута Салах поиска дузпа за игра с ръка на Алаба, но основания за такова решение нямаше.

Малко след това Реал удари съперника си на контраатака. Винисиус се разписа след добра работа на Каземиро и асистенция от десния фланг на Федерико Валверде.

В 64-ата минута Тибо Куртоа отново се прояви със страхотно спасяване след много опасен удар на Мохамед Салах, който попадаше право в ъгъла.

Снимка: Getty Images

Поредната опасност пред вратата на Реал дойде пет минути по-късно, когато Куртоа с крак спаси поредния удар на Салах - този път от малък ъгъл с глава. В 80-ата минута белгийският страж пак трябваше да се намесва след коварен рикошет в играч на Ливърпул след поредния удар на египтянина. Малко след това дойде още едно шеметно спасяване след шут на Салах. Невероятни намеси!

В края на мача Реал имаше две страхотни възможности да удари съперника на контраатака, но последователно Карим Бензема и Дани Себайос взеха грешни решения.