Светът е вперил погледи в Катар, където световното първенство е в разгара си, а годината лека-полека отива към своя край. Какъв по-хубав момент от този, за да ви припомним най-зрелищните дуели в Шампионската лига от 2022 година, отколкото в този дълъг месец, в който мачове на най-високо ниво в клубния футбол просто няма?

Започваме с една абсолютна класика от месец април тази година, когато в първи полуфинален сблъсък в турнира един срещу друг се изправиха два от грандовете на европейски футбол - Манчестър Сити и Реал (Мадрид).

Феновете на "Етихад" със сигурност си бяха пожелали интригуващ двубой, но случилото се надмина всички очаквания. Двата отбора си размениха зашеметяващите седем гола, а в крайна сметка победата, макар и минимална, бе на сметката на англичаните - 4:3.

Вездесъщият Кевин де Бройне откри след само две минути, а Габриел Жезус удвои в 11-ата. Бъдещата "Златна топка" Карим Бензема намали за Реал в края на първото полувреме, но Сити пак дръпна - 3:1 след попадение на Фоудън рано през втората част. Винисиус отговори едва две минути след това за 3:2, а до края Бернардо Силва и Бензема от дузпа оформиха крайния резултат.

Това далеч не бе единствената драма с участието на "кралете" от Мадрид. Само две седмици по-рано, на 12 април, "белите" допуснаха поражение от Челси у дома във втори четвъртфинален двубой - 2:3. Но въпреки това продължиха напред към полуфиналите с общ резултат 5:4 и ключови голове на Родриго и Бензема.

"Сините" бяха поведли с 3:0 чрез Маунт (15'), Рюдигер (51') и Вернер (75') преди Родриго да намали десет минути преди края, за да прати мача в продължение. А там на сцената излезе Бензема, който с гол в 96-ата минута осигури на испанците място в следващата фаза.

На 3 май Виляреал помечта за кратко за исторически финал в турнира, но Ливърпул осуети тези намерения на "жълтата подводница". Първата среща на "Анфийлд" бе завършила 2:0 в полза на англичаните, а испанците влетяха вихрено в реванша, повеждайки с 2:0 след голове на Булае Диа и Франсес Коклен до почивката. Но след това мърсисайдци взеха своето и обърнаха благодарение на Фабиньо, Луис Диас и Садио Мане - 3:2, достигайки до финала в Париж.

Преди това Виляреал все пак шокира един от фаворитите, изхвърляйки Байерн в четвъртфиналите. Испанците измъкнаха 1:0 в първия мач у дома, а късен гол на "Алианц Арена" им донесе 1:1 и ги прати в последните четири на турнира. Роберт Левандовски с поредния си гол бе открил за домакините в 52-ата минута, но две преди края Самуел Чукуезе заби решителен гол за селекцията на Унай Емери.

За последната зрелищна среща от първата ни порция фантастичен футбол прекрачваме в новия сезон и отиваме на "Камп Ноу". Където Барселона направи 3:3 с Интер и на практика прекрачи към Лига Европа, след като още в следващия кръг се сбогува с Шампионската лига за втори пореден сезон.

Дембеле бе вкарал за 1:0 пет минути преди почивката, но Барела и Лаутаро обърнаха всичко в полза на Интер между 50-ата и 63-ата минута. Левандовски върна едно попадение в 82-ата, но Госенс пак изведе "нерадзурите" напред минута преди края, а полската деветка все пак осигури точката на каталунците с попадение за 3:3 в добавеното време.