Манчестър Сити срещу Интер е големият финал в Шампионската лига в събота в Истанбул, а вие ще го видите от 22 часа по MAX Sport 3 HD. Проследихме заедно и този сезон в турнира на най-силните отбори на континента, в каналите на MAX Sport, а сега е време за кулминацията.

Интер е отписван от мнозина, а букмейкърите и експертите директно ни заявяват, че успех на отбора на Симоне Индзаги ще е сензация. Но как е възможно да е изненада победа на финал? И как може да има отбор, случайно стигнал там? Няма.

Историята на Интер говори, че този отбор обикновено трябва да се вдига именно от ролята на аутсайдер, за да печели най-големите си победи. Преди 13 години мина през непобедимия Барселона на Пеп Гуардиола, за да достигне финала в Мадрид, където пък се справи с изрядна и безупречна тактика с Байерн (2:0).

Пътят на тогавашния "синьо-черен" тим бе трасиран от стратегическото мислене на Жозе Моуриньо, а на терена душата на отбора бе Хавиер Санети. Сега той гледа отвисоко - от ложите, като вицепрезидент на клуба. Но в събота може отново да държи в ръцете си Светия граал на футбола - трофея в Шампионската лига.

През какво мина този тим?

Наесен битките с Байерн и Барселона обещаваха това да е "група на смъртта", но Интер я преодоля след драматично 3:3 като гост на каталунците, което ги остави зад нерадзурите.

На осминафиналите съдбата се усмихна на Индзаги и отбора му - гол на Ромелу Лукаку в 86-ата минута даде аванс у дома (1:0) срещу Порто. Реваншът бе кошмарен, като в последните три минути домакините удариха три пъти гредите, но не вкараха мача в продължения (0:0).

Последва тактическа победа с 2:0 навън над другия гранд от Португалия - Бенфика, за да дойде драматичното 3:3 у дома в реванша, а това бяха и единствените попадения, допуснати от Интер в елиминациите.

Полуфиналите бяха градска класика срещу Милан и, по своя си начин, Индзаги бе подготвил идеално стратегията. Интер тръгна като ураган и поведе с 2:0 срещу изненадания съперник в първите 11 минути. На полуфинал да стартираш толкова атакуващо и вихрено, определено не се очакваше. Нататък Милан нямаше отговор, а крепостта пак удържа с още една "суха мрежа". Такава имаше и в реванша, когато Интер спечели с 1:0 и си заслужи мястото в Истанбул.

Там отново ролята на отбора е сякаш "в сянката" на големия фаворит, с яркия футбол, който изповядва Сити на Гуардиола. Но не бе ли така и преди 13 години в онези паметни полуфинали? И пак - тогава Пеп водеше Барса, а насреща бе крепостта на нерадзурите. Та... кой е фаворит, кой аутсайдер, ще видим на терена.

Не пропускайте украшението на сезона във футбола в Европа.

Финалът в Шампионската лига е в събота от 22 часа, а вие ще го гледате по MAX Sport 3 HD.