Изминалата не бе като всяка една неделя в Националната футболна лига, в повече от един смисъл. Това бе кръгът за подкрепа към Дамар Хамлин от Бъфало, припаднал на терена дни по-рано, оказана на всеки един стадион и от всеки един тим в лигата. Момчето е добре след получения сърдечен арест, но няма да играе повече.

Това бе и последната неделя на редовния сезон, след която вече знаем 14-те отбора в плейофите, както и пълната програма за тях, решетката по пътя към Супербоул и фаворитите, обявени от букмейкърите още в минутите, след като Детройт изхвърли драматично Грийн Бей от решаващата част на сезона.

А за нас най-добрата новина е, че всички оставащи 13 мача, включително големия финал на 12 февруари в Аризона, ще бъдат предавани в каналите на MAX Sport.

Какво се случи в последната неделя №18:

Видяхте в ранния двубой по MAX Sport 2 HD как Бъфало повали с 35:23 Ню Инглънд на свой терен, с което сложи край на надеждите на съперника за плейофите.

Вече осигурили си място там, Билс играха в изключително емоционална атмосфера, изцяло повлияна от случилото се с Хамлин, като сърцата с №3 в тях бяха навсякъде из трибуните.

Патриотите остават под чертата за сметка на Маями, който се завръща в решаващите мачове за първи път от 2016-а. Делфините измъкнаха драматично 11:6 срещу неиграещия за нищо, освен за честта си като дивизионен противник Ню Йорк Джетс.

Маями има странен сезон - започна с три победи, последвани от три загуби. След това взе пет последователни успеха, а след това - пет поредни поражения!

Но решаващият двубой донесе баланс 9-8 и място в плейофите.

В късната среща по MAX Sport 2 HD Филаделфия свърши работата си у дома срещу големия съперник Ню Йорк Джайънтс - 22:16.

Завърналият се след пропуснати два мача с контузия куотърбек Джейлън Хъртс вдъхнови успеха, а с това си осигури две седмици за пълно възстановяване на рамото му.

Фили е №1 в NFC и пропуска първия кръг от плейофите (уайлд кард уикенда). В другата конференция - AFC, това право като №1 получи Канзас Сити.

Драмите дойдоха и в късните мачове.

Сиатъл измъкна невероятно трудно 19:16 (основното видео горе) с овъртайм срещу неиграещия за нищо и отпаднал вече бивш шампион от ЛА Рамс. Фийлд гол на Джейсън Майърс 4:34 минути преди края на продължението даде победата и остави Сийхоукс играта за плейофите. Но все още не ги класира.

Тя изхвърли Детройт от уравнението преди гостуването му на Грийн Бей, но пък именно Лайънс бяха надеждата на Сиатъл - куриозно, ирония на съдбата, но... спорт. Отпаднал отбор трябваше да бие навън такъв, който играе за мястото си в плейофите, при това - за да класира онези, които са го изхвърлили!

И Детройт победи изненадващо в Грийн Бей, където домакините трябваше да бият задължително, за да са в плейофите. Елиминираните гости, отпаднали заради победата на Сиатъл по-рано, победиха и класираха същия този Сиатъл в постсийзъна! Лъвовете попариха легендарния стадион "Ламбо" с тъчдаун на Джамаал Уилямс 5:55 минути преди края, за да изхвърлят Аарън Роджърс и компания от играта. За великия куотърбек това може да се окаже последен мач с този екип, а не е изключено - и в кариерата му. Ветеранът още не е обявил дали ще подпише нов договор.

Пълната картина за плейофите

NFC: 1. Филаделфия, 2. Сан Франциско, 3. Минесота, 4. Тампа Бей, 5. Далас, 6. Ню Йорк Джайънтс, 7. Сиатъл

AFC: 1. Канзас Сити, 2. Бъфало, 3. Синсинати, 4. Джаксънвил, 5. ЛА Чарджърс, 6. Балтимор, 7. Маями.

Програмата - всички мачове оттук до Супербоул на 12 февруари ще се предават в каналите на MAX Sport.

Тампа Бей - Далас.

Нататък решетката продължава по номер на поставяне в отделната конференция. Двата най-високо поставени отбора, оцелели след уайлд кард уикенда, са домакини на Дивизионните плейофи (21-22 януари). Пример: Ако Сан Франциско, Тампа Бей и Минесота победят в NFC този уикенд, в следващия мачовете ще са: 1. Филаделфия - 4. Тампа Бей, 2. Сан Франциско - 3. Минесота.

Победителите от дивизионните плейофи се срещат във финалите на конференциите на 29 януари. Спечелилите тези два мача играят за трофея "Винс Ломбарди" на Супербоул, на 12 февруари в Глендейл, Аризона.

Фаворитите

Според букмейкърите те са: Канзас Сити (при коефициент 4.50), Бъфало (5.25), Филаделфия (6.50), Сан Фрациско (6.50).